Yağ Bankası

Yağ Bankası yani Liposuction yöntemiyle çıkarılan yağın dondurulması düşüncesi kulağa tuhaf gelebilir. Çoğu insan fazla yağlarından kurtulup bir daha asla bu konuyu düşünmek istemez. Ama aslına bakılırsa, atılacak en akıllı adım alınan dokuyu ileride olası prosedürler için bir yağ bankasında saklamak olabilir. Estetik cerrahınızdan Liposuction işlemi için randevu alırken bu olasılığı da konuşmak isteyebilirsiniz.

Fiyat Alın

Neden Yağ Bankası?

Estetik amaçlı girişimlerde dermal dolgular veya silikon implantlar yerine kendi mevcut (otolog-özkaynaklı) yağlarının kullanılması giderek daha çok hasta tarafından tercih edilmektedir. Yağlı doku dudaklar, yüz, göğüsler, kalçalar, eller ve bedenin diğer bölgelerinde daha dolgun bir hat yaratmak ve yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanılabilir. Hastanın kendine genetik yapısına ait olduğu için bu yağlı dokuya karşı alerjik veya bağışıklıkla ilgili bir tepki oluşma riski yoktur. Yağ transferi her zaman başarılı olmayabilir ancak o zaman da nakledilen hücreler sorun yaratmaksızın kendiliğinden parçalanıp beden tarafından emilir. Öte yandan implantlar ve dermal dolgular, doku içinde yara açabilir veya düzeltilmesi zor olabilecek başka tepkimelere neden olabilir.

Pek çok hasta liposuction ile aynı anda yağ transferi terapisi görmektedir zira yağ ancak bu aşamada elverişlidir (available). Ancak yağın saklanması işlemi sayesinde hastalar yağ transferini ne zaman yaptıracaklarını seçebilir ve uygulanacak prosedürleri zamana yayabilirler. Böylece yağ transferi ve liposuction sonrası iyileşme süreçleri çakışmaz. Dondurulan yağın çözdürülüp yıllar hatta on yıllar sonra bile kullanılması mümkündür. Yaşlanma ilerledikçe yanaklar gibi dolgunluğunu kaybeden bölgeleri yeniden dolgunlaştırmak için genç yağ hücrelerine sahip olmak yaralı olabilir.

Yağ Bankası/Saklamanın Kök Hücre Terapisi ile İlişkisi

İnsan bedenindeki yağ dokusu çok özeldir çünkü içinde azımsanmayacak miktarda yetişkin kök hücre bulunur. Bunlar insan bedenindeki “farklılaşmamış” hücrelerdir. Bu, genelde yalnızca alındıkları organ veya dokuya bağlı olarak belli bir seviyede olsa da çok sayıda farklı hücre tipine dönüşebilme kapasitesine sahip oldukları anlamına gelir. Yetişkin kök hücreler farklılaşmaya başlamadan önce birçok defa çoğalma kabiliyetine de sahiptirler. Bu rejeneratif güç sağlıklı dokunun korunması ve zarar görmüş dokunun iyileşmesi için çok yararlıdır. Yağ saklama işlemi, gelecekte kullanılmak üzere yetişkin kök hücrelerin ayrılıp muhafaza edilmesini kapsayabilir.

Klinik araştırmalarda dejeneratif hastalıkların tedavisine yönelik olarak yağlı doku kaynaklı kök hücreler incelenmektedir. Deney çalışmalarından elde edilen ilk sonuçlar, yağ kaynaklı kök hücrelerin romatoid artrit ve multipl skleroz gibi otoimün hastalıkların anormal bağışıklık sistemi tepkilerinin giderilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yapılan diğer araştırmalar yağ dokusundaki yetişkin kök hücrelerin transdiferasyon oluşturmak (bir dokuya ait kök hücrenin uygun şartlar altında farklı bir dokuya ait hücreleri oluşturması) veya karaciğer veya sinir hücreleri gibi başka dokulara dönüşmek üzere harekete geçirilebileceğini öne sürmektedir. Bu bulgular başlangıç niteliğinde olmasına ve bazıları sadece hayvanlar üzerinde veya in vitro (test tübünde) yapılan çalışmalardır ancak önümüzdeki on yıllarda heyecan verici gelişmeler meydana gelebilir.  Sonunda yağlarınızı sakladığınıza çok memnun olabilirsiniz!

Tüm Yüz Estetiği Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Yağ Bankası/ Saklanması ne gibi işlemleri Kapsar?

Herhangi bir liposuction işleminde toplanan yağ saklanmak üzere ayrılabilir. Çıkarılan yağın miktarı işlemin uygulandığı beden bölgesine göre değişir. Ne kadar yağ saklayacağınız, ileride nasıl kullanmayı düşündüğünüze bağlıdır. Yüz veya ellerde cilt gençleştirmeyi planlıyorsanız gerekli miktar azdır. Brezilya Tipi Popo Kaldırma Estetiği gibi kapsamlı bir tedavi için bin santimetre küpe yakın bir miktar gerekebilir. Saklanacak yağın miktarı arttıkça maliyetinin de artacağını unutmayın!

Bazı cerrahlar, yağ saklanmasına yönelik yağ toplanması için belirli liposuction yöntemlerinin diğerlerine kıyasla daha iyi olduğu kanısındadır. Örneğin yağı sıvılaştıran lazerler ile güçlü vibrasyonlar veya emme işlemi yağ hücrelerini bozabilir. Aynı zamanda lipoliz sırasında yağ hücreleriyle diğer sıvıların ayrıştırılması için yapılan yoğun santrifüj de hasara neden olabilir. Hastaların cerrahlarıyla liposuction sırasında çıkarılan yağın dikkatlice elde edilip uygun şekilde işlenmesi için atılacak belirli adımlarla ilgili detayları görüşmeleri gereklidir.

Cerrahın, yağlı dokunuzu kabul edip saklayacak bir insan dokusu bankasıyla bağlantısı olmalıdır. Cerrah topladığı yağın paketleyip göndermek üzere doku bankası tarafından sağlanan bir set kullanarak doku bankasının talimatlarına uyacaktır. Ön hazırlıklar ve yağ saklanmasının ilk yılı için ödenecek bedel 900 ila 1600$ arasında değişebilirken devamında yıllık masrafı düşmektedir. Bir lipo bankasının kurulum maliyeti 50,000 $’dan başlar. Bu hizmetleri veren ülkeler arasında ABD, Birleşik Krallık, Yunanistan ve Güney Kore bulunmaktadır.

Yağ Saklanmasının Olası Sakıncaları

Yağın saklanmasının maliyetine ek olarak, insan dokusunu ileride kullanmak üzere dondurulmasıyla ilgili göz önünde bulundurulması gereken başka hususlar da vardır. Dondurulmuş yağın taze yağ kadar uygulanabilir olduğu konusunda cerrahlar arasında fikir ayrılığı vardır. Bazı cerrahlar, anında uygulama ve enjeksiyona yönelik özel olarak vücudun başka bir bölgesinden yağ toplamak için ufak bir liposuction işlemi uygulamayı tercih eder. İnsan dokusu bankasının kapanması veya yağları düzgün biçimde saklayamaması riski de vardır. Hastaların böylesi durumlarda ne olacağını anlamak için imzalayacakları sözleşmeleri dikkatlice okumaları gerekmektedir.

Bir önceki sayfamızda Göz Kapağı Estetiği operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!

 Yağ Bankası

Liposuction işleminin riskli olabileceği daha yaşlı hastalar bile yıllar önce kendilerinden alınan yağ hücrelerini enjekte ettirerek düzeltme/onarım yaptırabilir. Bunu mümkün kılan dokunun önceden dondurulup saklanmış olmasıdır. Önemli nokta şudur: hastanın şu anda sahip olduğu sağlıklı genç hücreler ileride meydana gelebilecek bir hastalık durumunda kullanılabilir.

Estetik Cerrahi Merkezi
Neden Estetik International?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, beri yandan hizmet odaklı çalışıyoruz,
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz,
 

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar,
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız,
Bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanmalarını sağlarız,
 

Çünkü bizler;

Uygulanan ufak bir müdahalede bile tüm tarafların yanındayız,
Hasta, hasta yakını, kamuoyu, etik ve bilim çevreleri gibi…Yayınlarımızla hizmetlerimizin halkın anlayabileceği dilde, kolay erişilebilir ve kolay anlaşılabilir düzeyde olmasını sağlarız, 360 derece müşteri deneyimi ile hem fark yaratırız, hem de sürdürülebilir bir güven sağlarız,
Yazılı ve görsel basını, dijital mecraları toplumları bilinçlendirmek amacıyla kullanırız,

İnsanı değerleri temel alırız.

(469 oy,4,86)
Yorumlar?YORUM