Tetik Parmağın Ameliyatsız Tedavisi

Estetik International Kliniklerinde Op. Dr. Bülent Cihantimur’un, 1994 senesinde henüz bir tıp öğrencisiyken geliştirdiği Tetik Parmağın Ameliyatsız tedavisini yapıyoruz. Tetik parmağın ameliyatsız tedavisi hastaya en konforlu ve en etkili sonuçlar veren, kesisiz bir operasyondur.

Fiyat Alın

Tetik parmak rahatsızlığı tedavisi oldukça zor olan ve hastaya son derece konforsuz bir iyileşme süreci yaşatan bir hastalıktı. Tetik parmağın nedeni açıkça belli olmadığı için, teşhis ve tedavisinde farklı protokoller uygulanıyor, bazen steriod enjeksiyonu tedavisine, bazen de tetik parmak ameliyatıyla rahatsızlık ortadan kaldırılıyordu. Tetik parmağın ameliyatsız tedavisini kliniklerimizde 16 senenden beri uyguluyor ve tüm bu olumsuz süreçlerin hastalarımız tarafından yaşanmamasını, konforlu bir şekilde uygulama sonrası hayatlarına kaldıkları yerden devam etmelerini amaçlıyoruz. 

Tetik Parmak Nedir?

Tetik parmak, diğer adıyla tenosinovit stenozan, kilitlenmiş parmak rahatsızlığıdır. Kilitlenen ve kasılan parmak dokusunu düzeltmek ve eski formuna sokmak diğer elinizle yapacağınız düzeltme işlemiyle mümkün olmayacaktır. Bükülü kalan parmağı düzeltmeye çalıştığınızda tıkırdama duyabilirsiniz. Özellikle sabahları uyandıktan sonra ağrılı ve kaskatı kesilerek kıvrılmış olan parmaklarda, belirgin şişkinlikler gözlemlenir. Tetik parmak rahatsızlığından bir ya da birkaç parmak etkilenebilir. En sık küçük parmak, yüzük ve başparmakta beliren tetik parmak sorunu, genellikle sağ el parmaklarında yaygın olarak gözlemlenir.


Tetik Parmak Neden Olur?

Tetik parmak rahatsızlığının açıkça kaydedilmiş, belirgin bir sebebi bulunmamaktadır.  Parmak tendonundaki iltihaplanma veya şişen tendon kılıfına bağlı olarak gelişen travma, hastalığı tetikleyebilir.

Kaslarımızı kemiklerimize bağlayan güçlü dokulara tendon adını veriyoruz. Ön kol kaslarının uzantısı olarak devam eden tendonlar, aynı zamanda parmaklarımızın kemiklere bağlantısını sağlar. Kısaca parmaklarımızı sağlıklı bir şekilde hareket ettirmemiz, bu bahsettiğimiz tendonların hareketliliğine bağlı olarak gelişir. Tendon kılıfları ise, tünel şeklinde tendonları içine larak muhafaza eden elastik yapılardır. Normal bir harekette, tendonlarımız, tendon kılıfları içinde rahatça hareket ederken, tetik parmağı rahatsızlığı olanlarda bölgenin muhtemel şişkinliği, olması gereken ve beklenen elastikiyetin kaybolmasına ve dolayısıyla parmakların sert, tetik gibi, bükülü şekilde kalmasına neden olur.

Tüm Vücut Estetiği Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Tetik Parmak rahatsızlığı en çok kimlerde görülür?

Tetik parmak hastalığı çoğu zaman sağlıklı insanlarda, herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkabilir. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda rastlanan tetik parmak rahatsızlığı, yapılan araştırmalar sonrasında ortalama her 100 kişiden 2’sinde yaygın olarak çıktığı gözlemlenmiştir. 

Özellikle avuç içlerinin çok fazla çalıştığı, tornavida ve ya avuç içiyle basılan makinelerin kullanıldığı mesleklerde yaygın olarak görülüyor. Bu tarz kullanım sırasında avuç içlerinde oluşan iltihaplanmanın tetik parmak hastalığını tetiklediği biliniyor.

Bazı zamanlarda ise tetik parmak rahatsızlığı romatoid artrit, amiloidoz, diyabet, karpal tünel sendromu olan ve diyalize giren kişilerde, bir başka hastalığın yan etkisi olarak beliriyor.  Bütün bu saydıklarımıza ek olarak, hiçbir rahatsızlığı ya da mesleki avuç içi deformasyonu yaşamayan insanlarda da tetik parmak hastalığına rastlanabiliyor. 

Tetik Parmağın AmeliyatsızTedavisi

Tetik parmak tedavisinde her beş olgudan bir tanesi cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilme eğilimine girer. Bu tarz vakalarda kullanılacak bazı anti inflamatuar ilaçlar tedaviye destek amaçlı kullanılabilir. Atel ya da steroid tedavisi de uygulanabilir. Fakat kliniklerimize gelen hastalarımızın tamamı tüm bu sayılan iyileştirme uygulamalarını yaptıklarından fakat sonuç alamadıklarından bahsederler.

Tetik parmağın Ameliyatsız tedavisi ile hastalarımıza lokal anestezi altında yapılan ve oldukça başarılı sonuçlar aldığımız bir operasyon gerçekleştiriyoruz.  Sadece parmak tabanına yapılan küçük bir kesi ve ince uçlu bir iğne yardımıyla tendon kılıfı genişletilir. Yani tendon kılıfının sıkıca kapalı olduğu tünel, serbest bırakılmaya çalışılır. Cerrahi yöntemlerde olduğu gibi hastanın eli haftalarca sarılı ve işlev dışı kalmaz sadece mikro girişin olduğu yere bir sargı yapılır ve anında sosyal hayata geçiş süreci başlar.

Bir önceki sayfamızda Vajina Estetiği operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!Estetik Cerrahi Merkezi
Neden Estetik International?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, beri yandan hizmet odaklı çalışıyoruz,
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz,
 

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar,
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız,
Bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanmalarını sağlarız,
 

Çünkü bizler;

Uygulanan ufak bir müdahalede bile tüm tarafların yanındayız,
Hasta, hasta yakını, kamuoyu, etik ve bilim çevreleri gibi…Yayınlarımızla hizmetlerimizin halkın anlayabileceği dilde, kolay erişilebilir ve kolay anlaşılabilir düzeyde olmasını sağlarız, 360 derece müşteri deneyimi ile hem fark yaratırız, hem de sürdürülebilir bir güven sağlarız,
Yazılı ve görsel basını, dijital mecraları toplumları bilinçlendirmek amacıyla kullanırız,

İnsanı değerleri temel alırız.

SSs

Tetik parmağı, parmağı açan ve kapatan tendonun hareketi sınırlandığında, parmak uzadıkça parmağın kilitlenmesine veya tetik çeker gibi çekilmesine sebep olan bir el rahatsızlığıdır. Parmağınız veya baş parmağınız bükülmüş bir pozisyonda kalakalır ve çekilip bırakılan bir tetik gibi bir çırpıda tekrar düzleştir. İleri derecede bir tetik parmağınız varsa, parmağınız bükülmüş konumda kilitlenebilir.

Parmak ve başparmak hareketlerini kontrol eden tendonlar dar bir doku tünelinden geçerler. Tetik parmağına tünelin daralması neden olur. Tendon, dar tünelden kaydığı için tahriş olabilir. Giderek daha fazla tahriş olduğu için tünel kalınlaşmaya devam ederek hareketi zorlaştırır ve bu da kısıtlı hareketle tetik gibi parmağın atmasına sebep olur.

Bu noktada, bir kişi parmağı hareket ettirildiğinde acı verici bir his hissedebilir.

 İşleri veya hobileri tekrarlayan kavrama eylemleri gerektiren kişiler daha hassastır. Tetik parmağı da kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bu durum ayrıca diyabet ve romatoid artrit dahil olmak üzere bazı tıbbi konulardaki kişilerde daha yaygındır.

Çoğu zaman, tetik parmağının semptomları ağrısız olarak başlar. Kişi küçük bir yumru hissedebilir, avuç ağrısı olabilir ve hafif uyuşma olabilir. Ve hatta şişlik fark edebilir.,

(530 oy,4,83)
Yorumlar?YORUM