Sakal Ve Favori Ekimi

Sakal ve favori bölgesindeki seyreklik veya arzu edilenden daha az olan yoğunluk, sakal ve favori ekim teknikleriyle çözümlenebilir.

Fiyat Alın

Sakal ekimi nedir?

Sakal ve favori ekimi, cerrahın, foliküler ünite teknikleri (FUE) ve araçları kullanılarak saçlı bölgeden alınanı kıl köklerini sakal ya da favorilere transfer etme işlemdir. Sakal ekimi aynı zamanda yeni bir sakalı yeniden şekillendiren veya mevcut bir sakalın yoğunluğunu geliştiren işlemleridir.  

Donör alan ve sakal ekimi

Tüm hastalar, verici bölgede yeterli saça sahip değildir. Çoğunlukla sakal ekimi için ense bölgesindeki saçları donör alan olarak seçeriz. Eğer yeterli donör kılı yoksa bu sefer bu durumlar için kollardan, bacaklardan ve göğüsten elde edilen vücut kılı, bir sonraki en iyi alternatif olabilir. Sakal ekimi, erkek tipi saç dökülmesi olan hastalarda (MPH) uygundur, ancak diğer tipteki alopesi türlerinde uygulanması mümkün değildir. Alopesi universalisli hastaların vücutlarının tamamı üzerinde tüyleri yoktur ve bu nedenle bu tip bir işlem için uygun değildirler.

Başarılı, gerçekçiliği yüksek sakal ekimi sonuçları çoğunlukla alıcı alan kıllarının doğal özelliklerine bağlıdır, bu da hastanın kafa derisi kıllarının kısa ve kıvırcık olması durumunda sakal kılları olarak da çok iyi görünecektir. Fakat hastanın uzun düz saçları varsa, o zaman dokusal tutarsız oluşacak, sonuçta doğal olmayan bir görüntü oluşacaktır. Bu nedenle, ağırlıklı olarak düz saçları olan hastalarda sakal için saçtan ziyade vücudun diğer alanlarındaki kıllarının bir kombinasyonu en iyi sonuçları verecektir.

Sakal Saç Ekimi ve Yan Etkileri Riskleri

• Morarma
• Şişme
• Kırmızılık
• Verici ve alıcı sitelerde hassasiyet veya ağrı
• Batık kıllar

Fakat bunların hepsi geçicidir ve 1-2 hafta içerisinde düzelecektir.

Sakal ekimi uygulama

Saç ekimi gibi düşünülen sakal ve bıyık ekimi aslında, yoğunluk açısından farklılık arz edebilir çünkü saç bölgesindeki seyreklik çok fazla dikkat çekerken, sakal bölgesindeki seyreklik kabul edilebilir bir yapıya sahiptir. Bu sebeple, sakal ve favori ekiminde illaki yoğun bir şekilde ekim yapılması şart değildir. Köse birisine yapılacak olan 1000 kök transferi, son derece anlamlı bir değişime vesile alacaktır.

Sakalların uzaması

Sakal ve favori ekimi yapıldıktan sonra 10 gün boyunca uzama gözlemlenir, bu süre zarfında çıkan kılları tıraş etmek için bir hafta beklemek gerekir. 2. Hafta sonunda geçici şok dökülmenin ardından ekilen yeni kıl köklerinden en verimli sonuç alınmaya başlar. 

Bir önceki sayfamızda Yara ve Yanık İzi Ekimi operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!

 

(0 oy,0,00)
Yorumlar?YORUM