Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunun kontrolsüz şekilde büyümesine jinekomasti, bu problemi ortadan kaldıran estetik müdahalelere ise, jinekomasti operasyonu adını veriyoruz.

Fiyat Alın

Kadınlara özgü ve erkek anatomisine uymayan bu yağlanma, erkeklerin ikili ilişkilerde sorun yaşamasına ve sosyal yaşantısı içinde özgüven kaybına neden oluyor. Şişman ya da zayıf pek çok erkekte görülebilen bu sorun sebebiyle kliniklerimize gelen hastalarımız, denize giremediklerinden, çıplak kalmaya çekindiklerinden ve hatta istedikleri gibi giyinemediklerinden bahsediyorlar. 

Bir erkek için, genişlemiş göğüsler yapısı son derece stresli ve utandırıcı bir durum olabiliyor. Jinekomasti sorununu gizlemek için ikili ilişkilere girmekten çekinen, ergenlik çağında ise, alay konusu olduğu için psikolojik travmalar yaşayanların sayısı çok fazla. Günümüzde her 5 erkekten birinde gözlemlenebilen jinekomasti sorununun üstesinden gelmek, basit bir uygulamayla mümkün. Fakat ilerleyen yaşınızın ve hormonlarınızın size ihanet ettiğini düşünerek, kendinizi mutsuz hissetmemelisiniz. Jinekomasti operasyonlarına ek olarak eğer anksiyete ve jinekomasti nedeniyle depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız, mutlaka geciktirmeden tedavi planlaması yapmanızı öneriyoruz.

Erkeklerde meme büyümesi neden olur?

Jinekomasti sorunu çağımızın estetik problemleri arasında yer alıyor. Meme dokusunun bu denli büyümesinin altında en fazla sağlıksız beslenme, gıda endüstrisinin kontrolsüz şekilde katkı madde kullanımı ve buna bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanması yatıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etki olduğu düşünülüyor. Erkeklerde meme büyümesine yol açan diğer etkenler ise, sağlık sorunları sebebiyle mecburen kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Jinekomasti en fazla ergenlik döneminde ya da 60 yaş üstünde olanlarda, atletik performans için steroid veya androjen içerikli takviyeler kullananlarda ve bazı kronik hastalıkları olanlarda görülme riski artan bir durumdur

Tüm Meme Estetiği Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Erkeklerde meme büyümesi önlenebilir mi?

Eğer meme dokusunda bu tarz bir büyüme gerçekleşmişse, egzersiz ve diyet uygulamaları fayda etmeyecektir. Bölgeye depolanan yağ, çoğu zaman inatçı ve sabit yapıdadır. Fakat bu durumdan korunmak için hormonal dengeyi sağlamak adına, sağlıklı beslenme ve egzersiz takvimine dikkat etmek gerekir. Duygusal ve psikolojik açıdan erkekleri son derece etkileyen bu sorundan kurtulmak için jinekomasti operasyonlarını düşünebilirsiniz. Kesisiz jinekomasti operasyonları büyümüş meme dokusu için en konforlu işlemlerdir.

Jinekomasti Operasyonu nasıl yapılır?

Jinekomasti operasyonu öncesinde doktorunuz fiziki muayene yaparak, mevcut meme dokusunun incelemesini yapar. Memede gelişen dokunun büyüklüğü ve dokusu dikkatli bir şekilde incelenir. Herhangi bir meme başı akıntısı veya başka bulguların olup olmadığı değerlendirilir. Hastanın gerçekten jinekomasti ve pseudogynecomastia sorunu olup olmadığına bakılır ve varsa arasında ayrım yapılır. Bazen doku değerlendirilmesi için test istenebilir. Büyüklüğü ve var olan yağın nodüller bir yapıda olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda kronik karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı ya da böbrek hastalığının herhangi birisinin varlığı araştırılır. 

Estetik International Sağlık Grubu bünyesinde, kesisiz, minimal şişlik ve morlukla tedavi ettiğimiz jinekomasti operasyonları yapmaktayız. Meme büyümesinin nedeni öncelikli olarak araştırıldıktan sonra jinekomasti ile benzer belirtilere neden olan diğer koşullar irdelenir. Söz gelimi bazı erkek ve erkek çocuklarında jinekomastiye benzer göğüs kitlesi vardır ve jinekomasti ile aynı değildir.

Ergenliğe bağlı gelişen bu tip meme büyümesi 1 ila 3 sene içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Meme kanseri erkeklerde nadir olmakla birlikte, oluşabilecek bir durumdur ve genellikle tek memede seyreder. Ayrıca meme apsesi (mastitis) denilen ve meme dokusunda oluşan bir enfeksiyonun olup olmadığına muayene sırasında bakılır. Bunların dışında kalan jinekomasti operasyonuna uygun olan adaylardır. Kesisiz jinekomasti operasyonuna karar verildiğinde ise, son derece pratik ve konforlu bir uygulama yapılır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eskiden memeye yerleşen yağlı dokunun kesilerek çıkartılması işleminin yerine, mikro deliklerle açılan çok daha konforlu bir uygulama yapıyoruz. Eski uygulamalarda hastanın sosyal hayatına dönüşü çok uzun süreler alabiliyor ve meme dokusunda bulunan yapı, damarlar ve hücreler zarar görebiliyordu. Op. Dr. Bülent Cihantimur’un geliştirdiği kesisiz jinekomasti operasyonu, lokal anestezi altında noktasal girişlerle yağlı dokunun dışarıya çıkarılması şeklinde yapılıyor. Memenin mevcut yapısı ve iç özellikleri bozulmadan operasyon pratik bir şekilde uygulanıyor.


Kesisiz jinekomasti operasyonunun avantajları

•  Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir
•  Kısa sürede uygulanır
•  Kesi yapılmadan mikro girişlerle yapılır
•  Operasyon sonrası anında sosyal hayata geçiş yapılabilir
•  Sinirlere ve damarlara zarar vermez
•  Şişlik, morluk ve ağrı minimal düzeyde seyreder
•  Hastaya maksimum konfor sağlar

Jjinekomasti riskinden korunmak ve riski azaltabilmek için bazı önerilerimiz var.

•  Sağlıklı beslenmeye gayret edin
•  Aşırı alkol kullanımından kaçının
•  Uyuşturucu kullanmayın
•  Vücut geliştirme için kullanılan steroid ve androjen gibi takviyeleri sadece konusunda uzman bir spor beslenme uzmanı kontrolünde kullanın
•  Kullandığınız ilaçları kontrol edin. Eğer jinekomastiye neden olduğu bilinen bir ilaç içiyorsanız, mutlaka doktorunuza konuyla ilgili sorular sorun, danışın.

Bir önceki sayfamızda Memeye Yağ Transferi operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!

SSs

Jinekomasti operasyonu için öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız, meme
dokusundaki bu büyüklük beni fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız ediyor mu?
Cevabınız evetse, kliniklerimize başvurarak, sorunun çözümlenmesi için girişimde
bulunabilirsiniz.

Genel olarak, 18 yaşına kadar beklemenizi öneririz. Ergenlikle birlikte oluşan hormonel dalgalanmalar, birkaç sene içerisinde kendiliğinden düzene girer ve memedeki büyüme de aynı şekilde geçebilir.

Jinekomasti doktorunun seçiminde en önemli konu, cerrahın bu özel prosedürde deneyime sahip olmasıdır. Ayrıca cerrahın ofis personeli ve doktorunuzla sağlayacağınız iletişim de büyük önem taşımaktadır. Tüm sorulara tam ve tatmin edici cevaplar almanız, jinekomasti ameliyatı öncesi ofis personeli ve cerrahınız ile
uyumu yakalamanıza yol açar ve başarılı bir sonuç için önemlidir. Estetik International kliniklerimizde jinekomasti operasyonunu oldukça sık yapıyor ve son derece iyi geri dönüşler alıyoruz.

Alacağınız sonuçlar için, ameliyattan önce doktorunuzla bu konuyu görüşerek tamamen gerçekçi beklentiler içerisinde bulunmanız gerekiyor. Deneyimli cerrahlarımız size bu konuda yardımcı olacaklar ve sonucun ne şekilde olacağı konusunda size bilgilendirme yapacaklardır.

Kliniklerimizde kesisiz jinekomasti operasyonu yapılmaktadır. Bu sebeple sosyal yaşantınıza dönmeniz operasyondan sonra 1 gün sonra olabilir.

Kesisiz jinekomastide göğüs bölgenize kesi yapılmadan, ince mikro kanüllerle yağ çekimi yapıldığı için noktasal boyutlarda bir iz oluşabilir.

Genellikle minimal ağrı veya hiç ağrı hissetmezsiniz.

Anestezi şekline hastanın tıbbı durumuna ve toleransına bakılarak karar veriliyor. Lokal veya genel anestezi şeklinde yapılabilir.

Jinekomasti operasyonu öncesinde size ayrıntılı talimatlar verilir. Kullanmamanız gereken ilaç ve bitkisel takviyeler söylenir. Sıkı veya göğüs bölgenizi hapseden kıyafetler yerine, rahat ve önden düğmeli kıyafetleri tercih etmelisiniz.

(0 oy,0,00)
Yorumlar?YORUM