Gözaltı Morluğu Tedavisi

Gözaltı morluğu bugün her 6 kişiden birinde rastlanan ve estetik dışı görüntüsü ile "panda göz” olarak da tabir edilen cilt pigmentasyon sorunlarından birisidir. Bireyleri olduğundan yaşlı gösteren, yorgun, bitkin ve hatta uykusuz gibi gözükmesine neden olan gözaltı morluklarını genellikle genetik sebeplerin tetiklediği düşünülse de, bazı kronik hastalıkların da bu sorunun ortaya çıkmasını sağladığını biliyoruz.

Fiyat Alın

Gözaltı morluğu nedir?

Gözaltı morluklarını gizlemek için her sabah makyaj hilelerine başvurmak zorunda kaldığını söyleyen hastalarımızın sayısı oldukça fazla. Gözaltı morluğu için uygulayacağınız evde yapılan kürlerden veya kozmetik uygulamalardan geçici ve üstelik pratik olmayan sonuçlar alırsınız. Bu sebeple sorunun nedenleri araştırılarak, en başta en etkili çözümüne odaklanmak en konforlu seçenek olacaktır. 

Gözaltı morlukları neden oluşur?

Eğer uykunuzu alıyor almanıza rağmen sabahları bile, göz altlarınızda koyu halkalar mevcutsa, bu olağan dışı bir durumdur. Yorgunluk veya uykusuzluk, göz altında koyu halkalar için tek neden değildir. 
Gözlerin altında koyu halkalar çeşitli nedenlerle oluşabilir. 
İlerleyen yaşla birlikte genel olarak vücudun her yerinde gözlemlenen yağ, kas ve kemik kaybı, göz çevresinde kendini çok daha çabuk ve belirgin şekilde gösterir. Yaşlanma sürecinde doku kaybının doğal bir sonucu olarak kaybolan ve incelen yağ tabakası gözaltı morluğunu tetikleyebilir. 

Gözaltı morluğunun bir başka nedeni ise, göz çevresi derisinin ve kan damarlarının genetik mirasla koyulaşma meyilli olmasıdır. Göz kapaklarının etrafını sarmalayan cilt dokusu vücudumuzun en ince derisine sahip bölgesidir.  Söz gelimi diğer alanlarda 2 mm bir cilt kalınlığı varken, göz çevresi derisi sadece yaklaşık 0.5 mm kalınlığında bulunur. Derinin altından geçen kan kırmızı renk tonuna sahipken, bu incelmiş göz çevresi derisinde, ışık vasıtasıyla emilmesine ve mavimsi bir tonla yansıtılmasıyla ortaya çıkar. Yüzeye yakın damarlardan geçen kanın mavimsi bir tonla yansıması ise, zaten genetik olarak çok daha ince olan göz çevresinin mor ve mavimsi bir şekilde çevrelenmesiyle sonuçlanır. Ayrıca bu tarz bir incelik sorunu, ileri yaşlarda gözaltı torbalanmasının da nedenlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Burun tıkanıklığı son derece hassas olan bu alanın cilt dokusunda renk değişikliğine sebep olabilir. Burun yapısındaki deviasyon veya herhangi bir tıkanıklık sağlayıcı durum, öncelikle burun estetiği operasyonlarıyla düzeltilmelidir. Bunun için, sorunun burnunuzdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz. Burna tuzlu su çekip, nefes almanızı rahatlattın ve bunu birkaç gün boyunca tekrarlayın, hala morluklarınız devam ediyorsa, sorunun burundan kaynaklı bir durum olduğu düşünülebilir.
Ayrıca kronik böbrek rahatsızlıkları, alt göz kapağının altına oluşan bir alerji sonucunda da gözaltı morluklarının ortaya çıktığını gözlemleyebiliriz.
Sigara ve alkol, sağlıksız beslenme gibi sebeplerinde gözaltı morluğunu tetiklediğini biliyoruz.

Tüm Yüz Estetiği Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Kısaca gözaltı morluklarının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

• Yanaklardaki hacim kaybı
• Göz çevresindeki yağ dokusu eksikliği
• Alt göz kapağındaki gevşeklik
• Gözaltı cildindeki incelme
• Sigara ve alkol kullanımı
• Güneş hasarına bağlı hiperpigmentasyon
• Aşırı kahve ve çay tüketimi
• Uykusuzluk veya kaliteli uyku uyuyamama
• Dehidrasyon
• Hatalı beslenme
• Melazma
• Alerjiler
• Burun tıkanıklığı
• Egzama, tiroid gibi tıbbı nedenler
• Göz kan damarlarındaki venöz tıkanıklık
• Çevresel sorunlar
• Kalıtım

Gözaltı morluğu tedavileri

Gözaltı morluğu tedavileri bugün farklı medikal ve cerrahi uygulamalarla sorunun çözümlenmesine fayda sağlıyor. Gözaltı morluğu tedavisi için kliniklerimizde farklı protokolleri hastalarımıza sunarak, maksimum faydayı almalarını amaçlıyoruz. Gözaltı morluğunun tedavi edilmesinden önce bu sorunun neden kaynaklandığı araştırılır. Eğer bir başka tedavi edilebilir bir sorunun tetiklemesi ile oluşmuş gözaltı morluğunuz varsa, öncelikle asıl tetikleyicinin tedavi edilmesi gerektiğinin de vurgusu yapılır. 

IPL

Kan damarlarının mor şekilde gözükmesi, gözaltı morluğunu ortaya çıkarır. Bu karanlık çerçevenin IPL ile lazer teknolojilerinden faydalanılarak normal cilt rengine dönüştürülmesi mümkün. 

Kimyasal peeling

Lazer teknolojileriyle entegre edilerek uygulanan kimyasal peeling işlemi, mevcut sorunlu alanda kolajenin artmasını, genel cilt kalitesinin iyileşmesini ve dolayısıyla gözaltı morluklarının giderilmesini sağlar. 

Hyaluronik asit içerikli dolgular

Hyaluronik asit içeren dolgular, göz çevresinde oluşan bu karanlık görüntünün düzeltilmesi için kullanılabilir. Gözyaşı çukurunun ve üst yanak alanının tekrar dolgunlaşmasını sağlayan bu medikal dolgular, hacim vererek mevcut gözaltı morluklarını da gidermektedir.

Yağ transferi

Hastanın kendi bölgesel yağından alınarak, kök hücreden zengin hale getirilen yağ enjeksiyonları, gözaltı morluğu tedavisinde kullanılan etkili yaklaşımlardan birisidir. Hyaluronik asit dolgularda olduğu gibi geçici bir işlem değildir ve ayrıca kök hücreden zengin bir enjeksiyon yapıldığı için sonuçları son derece başarılı ve uzun sürelidir. Yağ transferi ile aynı zamanda yanakların da dolgunlaştırılması sağlanarak, göz çevresine canlı ve dinamik bir estetik kazandırılabilir.  

Bir önceki sayfamızda Dudak Büyütme operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!Cerrahi yaklaşım

Göz kapağı ameliyatı ya da blefaroplasti olarak geçen cerrahi uygulama, genellikle kalıcı koyu halkalardan kurtulmak için en etkili yol olarak kabul edilir.

Göz kapağı cerrahisi içerisinde göz çevresi baştan aşağı yapılandırılarak, son derece canlı, ferah ve yenilenmiş bir şekil alır, gözaltı morlukları da giderilir. Göz çevresindeki olası tüm form kayıplarının, hatta alın ve kaş düşüklüğünün de ele alındığı bu cerrahi, dünya üzerinde yapılan göz çevresi sorunlarını ortadan kaldıran en etkili yaklaşımlardan birisi olarak kabul ediliyor. 

Estetik Cerrahi Merkezi
Neden Estetik International?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, beri yandan hizmet odaklı çalışıyoruz,
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz,
 

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar,
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız,
Bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanmalarını sağlarız,

Çünkü bizler;

Uygulanan ufak bir müdahalede bile tüm tarafların yanındayız,
Hasta, hasta yakını, kamuoyu, etik ve bilim çevreleri gibi…Yayınlarımızla hizmetlerimizin halkın anlayabileceği dilde, kolay erişilebilir ve kolay anlaşılabilir düzeyde olmasını sağlarız, 360 derece müşteri deneyimi ile hem fark yaratırız, hem de sürdürülebilir bir güven sağlarız,
Yazılı ve görsel basını, dijital mecraları toplumları bilinçlendirmek amacıyla kullanırız,

İnsanı değerleri temel alırız.

SSs

Gözaltı morluğu cilt pigmentasyon sorunlarından birisidir ve farklı sebeplerden dolayı gözaltında oluşan koyu halkalar olarak tanımlanır.

Gözaltı morlukları çeşitli nedenlerle oluşabilir. En belirgin nedenleri, yaşlanma, genetik miras, mevcut derinin olması gerekenden çok daha ince olması, kolajen kaybı, burun tıkanıklığı, kronik böbrek rahatsızlıkları, sigara ve alkol, sağlıksız beslenme gibi sebeplerinde gözaltı morluğunu tetiklediğini biliyoruz.

Gözaltı morluğu tedavisi için kliniklerimizde farklı protokolleri hastalarımıza sunuyoruz. Bunlardan belli başlı olanları IPL, Kimyasal peeling, Hyaluronik asit içerikli dolgular, Yağ transferi ve cerrahi yaklaşım şeklindedir.

Tüm tedavi yöntemleri size etkili bir çözüm sağlayacaktır. Fakat yağ transferi uygulaması daha uzun solukludur.

Hastanın kendi bölgesel yağından alınarak, kök hücreden zengin hale getirilen yağ enjeksiyonu gözaltı şeridine uygulanır. Kök hücreden zengin olan bu enjeksiyon aynı zamanda cildin canlanmasına ve ek protokollerle yanak kontürününde oluşturulmasına fayda sağlar.

Yağ transferi uygulaması son derece iyi geri dönüşler aldığımız bir uygulamadır. Hassas bir bölge olduğu için hafif bir ödem oluşabilir. İşlem sonrası hastalarımız genellikle acıdan sonra ortalama 1 saat hafif bir yanma hissinin oluştuğunu belirtirler

Evet, göz kapağı estetiği gözaltı koyu halkalardan kurtulmak için en etkili yol olarak kabul edilir.

(610 oy,4,66)
Yorumlar?YORUM