Diğer Kök Hücre Tedavileri

Dişlerin dentin ve pulpaları yenilenebilmektedir. Bu durum dişin doğal mekanizmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle diş pulpasından elde edilen kök hücrelerin yenilenme kapasiteleri oldukça yüksektir. Dental kök hücreler, mezenkimal kök hücre kaynaklarından biridir ve sinirsel farklılaşma potensiyeli en yüksek doku kaynağıdır.

Fiyat Alın

Dental kök hücreler

Ayrıca Multipotent özellikleri sayesinde yağ, kemik ve kıkırdak gibi farklı birçok hücre dizisine farklılaşma gösterebilmektedir. Böylece pulpa ve diş yenilemenin yanı sıra yüz kemikleri ve iskeletin tamirinde, kalp krizi, kas distrofisi, Alzeimer ve Parkinson gibi rahatsızlıklar için tedavi olanağı sağlamaktadırlar. Diş kaynaklı kök hücreleri, yakın gelecekte sinir sistemi kemik, kıkırdak ve kas gibi dokuların yenilenmesinde ve bağışıklık sisteminin yeniden programlanmasında anahtar rol üstleneceklerdir.

Hangi dişlerden kök hücre elde edilir?

Çocuklarda tüm süt dişlerinden, ergenlerde yirmi yaş ve ortodonti tedavisi nedeniyle çekilen dişlerden kök hücre üretimi mümkündür.

Kemik iliği kaynaklı kök hücre

Kemik iliği kök hücreleri, aslına bakarsanız tıpta kullanılan ilk kök hücrelerdir. Kemik iliği aspirasyonu kısa bir prosedürdür, lokal anestezi sonrası hasta için tamamen ağrısızdır. Kemik iliğinden iki tip kök hücre ayrılmaktadır. Hematopoetik ve stromal (mezenkimal) kök hücreler. Bütün bu kök hücreler çok kutupludur, yani daha fazla bölünebilir ve daha fazla özel kök hücrelere ayrılabilirler.

Mezenkimal kemik iliği kök hücreleri, kıkırdak hücrelerine (kondrositler), kemik doku hücrelerine (osteositler) ve adipoz doku hücrelerine (adipositler) ayrılabilir. Bu hücre tiplerinin her birinin belirli bir işlevi vardır ve karşılık gelen dokuya aittir. Hematopoetik kemik iliği kök hücreleri (HSCs), kendiliğinden yenilenmeye veya olgunlaşmış kan hücrelerine farklılaşmaya başlayabilen çok sayıda özel özelliğe sahiptir. Organizmamızın günde yüz milyonlarca yeni kan hücresine ihtiyacı vardır ve bunların kaynağı hematopoetik kök hücrelerdir. Gerçek klinik çalışmalar kemik iliği kök hücrelerinin büyük kapasiteye sahip olduğunu göstermektedir. Bunlar sadece kan hücrelerine değil, aynı zamanda kas hücrelerine (iskelet kasları ve kalp kası hücreleri), beyin hücrelerine, karaciğere, cilde, akciğerlere, böbreklere, bağırsak ve pankreas hücrelerine de ayrılabilir.

Dolayısıyla şunu söyleyebiliriz kemik iliği kaynaklı kök hücreler son derece önemlidir ve kullandığımız her noktada belirgin oranda damarlanma yapma kapasiteleri vardır.

Bu doğrultuda Estetik Plastik Cerrahi prosedürleri içerisinde damarlanma yapmasını istediğimiz her alanda kemik iliği kök hücrelerini rahatlıkla kullanabilir ve hastaya muazzam sonuçlar verebiliriz.

Söz gelimi,

Yağ transferi ile kullandığımızda yağın içinde damarlanma yapma kapasitesini artırmış olur ve yağın daha uzun seneler hacimsel olarak kalmasını sağlayabiliriz
Yüz bölgesinde daha genç bir ifade elde edebiliriz
Dolgunlaştırmak istediğimiz her alanda yine ilik kök hücrelerini kullanmak mümkün
Ayrıca Organik Saç ekimi veya FUE yönteminde yine bu kök hücreleri kullanarak saç tutunma oranında ve hatta saç dökülme ve canlanma oranlarında son derece etkili sonuçlar almak mümkün.
Uygulama

İşlemden önce, iğnenin gireceği bölge antiseptik bir sıvı ile temizlenir. Kemik iliği sıvısı (aspirasyon) genellikle leğen kemiğinin (posterior iliak crest) arka kısmının tepe noktasından alınır. Uzman iğneye bir enjektör ekleyerek, kemik iliğine ait sıvı kısımdan örnek alır. Aspirasyon yalnızca birkaç dakika sürer. Kemik iliği aspirasyon işlemi genellikle büyük risk taşımaz.

Alınan kemik iliği hemen laboratuvara gönderilerek, işlem başlatılır. Aynı gün veya 72 saat sonra kemik iliği kök hücreleri laboratuvardan gelir. Hangi estetik cerrahi işlemi ile kombinlenecekse, ona göre hazırlık başlatılır ve uygulanır.

 

Yağ kaynaklı kök hücre

Otolog yağ dokusu hücrelerinin elde edilmesi işlemi, basit bir liposuction prosedürü ile başlar. Genel anestezi altında hasta uykuda iken, yağ dokusu abdominal alandan toplanır.

Yağ dokusu toplandıktan sonra, kök hücreler de dahil olmak üzere mezenkimal stromal fraksiyon hücreleri, adipoz dokusundan çıkarılır. Bu hücreler (150 milyonu) hastanın venöz kanından ekstrakte edilen ve aktif hücre faktörleri (interlökinler, sitokinler, büyüme faktörleri, vb.) ile zenginleştirilir. Tüm süreç, hayati fonksiyonların sürekli izlenmesi ile sürekli tıbbi gözlem altında steril durumda yapılır. Kök hücre hasadı ve sonrasında yapılan yağ transferi son derece  güvenilir bir işlemdir. Yüksek performanslı emiş pompaları ve hastanın vücudunun abdominal alanına yerleştirilmiş bir liposuction kanülü kullanan bir sağlık ekibi tarafından gerçekleştirilir.

 

Saç folikülü kök hücresi

Saç dökülmesi veya alopesi, herkes için, özellikle erkekler için bir endişe kaynağıdır. Saç dökülmesi tedavisinde saç dökülmesini önlemek için Propecia ve Rogaine gibi ilaçlar bulunur. Bununla birlikte, günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri ise acılı, uzun süreç ve estetik olarak zahmetlidir. Yeni bir tedavi yöntemi olan kök hücre tedavisi tüm bunları ortadan kaldırır.

Kök hücreler, dokuları koruyan ve onaran, spesifik olmayan hücrelerdir. Kök hücreler, birçok farklı hücre tipine gelişme potansiyeline sahip oldukları için eşsizdir. Doku ve saç rejenerasyonunda, kök hücreler, parakrin sinyaliyle bitişik hücrelerin değişimi, davranışı veya farklılaşmasını tetikler. Kök hücreler, saç derisine enjekte edilerek ve saç hücrelerinin parakrin etki sağlayarak daha faal hale gelmesi, böylelikle saç kökünün kıl folikülü oluşturmasını tetiklediği çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Kök hücre tedavisi, mezenkimal kök hücrelerini kendi sağlıklı kıl foliküllerinden izole etme ve onları GMP ortamda çoğaltılarak saç derisine yeniden enjekte işlemidir. Saç follikülleri doktor tarafından küçük bir operasyonla alınır ve en fazla 1 ay içinde mezenkimal kök hücreler üretir ve uygulama için hazırlanır. Her başvuru, kişinin saç dökülme seviyesine göre doktor tarafından planlanır. Genellikle 3 doz 15 günde bir yapılır. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemek veya yeniden saç oluşumu şeklinde tedavisi garanti edilemez. Sonuçlar hastadan hastaya değişiklik gösterir. Kök Hücre tedavisi otolog ve güvenlidir. Birçok tıbbi bozukluk için birçok tedavi protokolü gösterilmiştir.

Kök hücre tedavisi, saç restorasyon cerrahisinde yeni ve çok fazla olmayan yayınlanmış makale mevcut. Bu prosedür, genellikle çok genç olduklarından veya saç dökülmesinin erken safhasında olduklarından cerrahi aday olmayan hastalar için kullanılır. Saç dökülmesinden muzdarip olan kadınlar, saç ekimi istenmediğinde ya da saç ekimi için yeterli donör saç mevcut değilse de iyi adaydır.

Tüm PostBariatrik Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Estetik International Sağlık Grubu, kök hücre uygulamaları konusunda bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumu olan Genkord ile çalışmaktadır. Süreç

Diş çekiminden önce kit ile örneğin transferi sağlanır. Kitin içinde kuru kan tüpleri, koruyucu solüsyon, bilgilendirme formu bulunmaktadır. Steril koşullarda çekilen diş solüsyona konur. Yetişkinlerde 50cc , çocuklardan 20cc kan alınır ve kit ile laboratuvara gönderilir.

 

Estetik Cerrahi Merkezi
Neden Estetik International?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, beri yandan hizmet odaklı çalışıyoruz,
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz,

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar,
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız,
Bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanmalarını sağlarız,
 

Çünkü bizler;

Uygulanan ufak bir müdahalede bile tüm tarafların yanındayız,
Hasta, hasta yakını, kamuoyu, etik ve bilim çevreleri gibi…Yayınlarımızla hizmetlerimizin halkın anlayabileceği dilde, kolay erişilebilir ve kolay anlaşılabilir düzeyde olmasını sağlarız, 360 derece müşteri deneyimi ile hem fark yaratırız, hem de sürdürülebilir bir güven sağlarız,
Yazılı ve görsel basını, dijital mecraları toplumları bilinçlendirmek amacıyla kullanırız,

İnsanı değerleri temel alırız.

(530 oy,4,85)
Yorumlar?YORUM