Burun Estetiği

Burun estetiği, dünya üzerinde en fazla uygulanan cerrahi girişimlerin başında geliyor. Burnun yüzün tam ortasında ve yüz güzelliğine etkili bir katkı yapmasından ötürü, estetik açıdan sorunlu bulunan ve ayrıca sağlık açısından problemler de yaşatan burnun, iç ve dış şekil bozuklukları düzeltiliyor.

Fiyat Alın

Burun estetiği nedir?

Estetik International Sağlık Grubu bünyesinde yapılan burun estetiği operasyonları, hastanın psikolojisini birinci planda tutan yaklaşımla, iyileşme sürecinde konforu elden bırakmadan, yüz güzelliğinin bir bütün olduğu bilincinden hareketle planlanmaktadır. 

Burun estetiği yani diğer adıyla Rinoplasti, burnu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik ameliyatlardır. Bu operasyonlarda burun büyütülebilir veya küçültülebilir; burnun üst dudak ile olan açısı değiştirilebilir; burun ucunun konumu değiştirilebilir veya buruna alınmış herhangi bir darbe sonucu oluşan sorunlar, doğuştan gelen estetik dışı görüntü gibi kusurlar düzeltilebilir.

Rinoplasti, burun estetiği sırasında, cerrah burnu destekleyen kıkırdak ve kemiklere erişmek için, farklı teknikler kullanarak, burnun içine ya da burun üst derisine kesiler yapar. İnsizyonların yani kesilerin genellikle ameliyattan sonra görünmez olması için olabildiğince fazla burun içine yapılmaya çalışılır. İstenilen sonuca bağlı olarak, bazı kemik ve kıkırdaklar alınabilir veya doku eklenebilir (vücudun başka bir bölümünden veya sentetik bir dolgu maddesi kullanılarak). Cerrah kemiği ve kıkırdağı yeniden düzenleyip, yeniden şekillendirdikten sonra, yani burnun yapısına uygun hale getirildikten sonra son düzenlemeler yapılır.

Gerektiğinde, yeni oluşturulan burun yapısını desteklemek amacıyla iyileşme döneminde yardımcı olması açısından burun dışına bir atel yerleştirilebilir. Rinoplasti terimi zaten "burnun şeklini değiştirme" anlamına gelen "rhinoplastik" kelimesinden türetilmiştir. Teknik, öncelikle burnun kemik ve kıkırdak desteğine erişmeyi içerir. Yani bu, burnun içinde, bizim görmediğimiz yerde yapılan kesiler yoluyla ancak başarılır. Bazı durumlarda, burun deliklerini ayıran cilt alanına bir kesi yapılır. Daha sonra, altta yatan kemik ve kıkırdak, yeni şekillendirilmiş bir yapı oluşturmak üzere azaltılır, arttırılır veya yeniden düzenlenir. Örneğin burun ucu çok büyükse cerrah, bu alandaki, kıkırdağı şekillendirerek boyutunu küçültebilir.

Burun köprüsü yüksekse ve çıkıntılıysa, bu daha hoş bir profil vermek için azaltılabilir yani törpülenebilir. Burnun herhangi bir kısmı orantısız olarak küçük görünüyorsa, yüz bütününe daha iyi uyum sağlamak için kıkırdak veya yumuşak doku greftleri yerleştirilebilir. Burnun üst dudak veya alınla bağlantılı açıları burun destek yapısının daha da şekillendirilmesi ile de değiştirilebilir.

Dokular daha sonra yeni çerçeve üzerinde yeniden çizilir ve kesiler kapanır. Şişkinliği en aza indirgemek ve burun iyileşirken yeni şekli korumaya yardımcı olmak için burun dışına küçük bir plastik atel uygulanabilir. Burun içinde, septum adı verilen hava geçişlerinin bölen duvarı boyunca yumuşaklığını korumak içinse yumuşak emici malzeme yani tampon kullanılabilir. Alternatif olarak, operasyon sonrası burun solunumuna izin veren yumuşak burun destekleri de yerleştirilebilir. Ama bunların hepsi hastadan hastaya değişen ve illaki yapılır diyemeyeceğimiz kurgulardır. Buruna yapılacak minör düzeltme bile, genel yüz uyumunda bir fark yaratabilir.
Çoğu hasta cerrahiden sonra çok az ağrı hissettiğini bildirir veya duyulan herhangi bir rahatsızlık hafif ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilir.

Kimler burun estetiği yaptırabilir?

•  Burun içyapısından dolayı, yetersiz ya da eksik nefes alan, horlama, uyku apnesi gibi sağlık sorunu yaşayanlar
•  Burnunda estetik sorunları olanlar
•  Sağlık ya da estetik açıdan problemli bir buruna sahip, ergenlik dönemini geçirmiş kişiler
•  Burnundaki estetik sorunlar yüzünden özgüven kaybı yaşayanlar
•  Bir önceki burun estetiği operasyonundan memnun kalmayanlar

Burun estetiği nasıl yapılır?

Estetik International Sağlık Grubu olarak, burun ameliyatı öncesinde hastalarımıza dijital simülasyon teknolojisinden faydalanarak, operasyon sonrası nasıl bir görüntüye ulaşacaklarını, farklı versiyonlarla gösteriyoruz. Bu sayede hastalarımız, herhangi bir sürprizle karşılaşmadan, güven içerisinde operasyona giriyorlar.  Kliniklerimizde burun operasyonu olacak hastalarımızın burun sorununu netleştirdikten sonra, hangi tekniği kullanacağımıza ilişkin planlama yapıyoruz. 

Basit Burun Estetiği: Basit burun estetiği lokal anestezi altında yapılan ve Estetik International Sağlık Gurubu bünyesinde son derece kısa bir süre içerisinde uygulanan bir tekniktir. Burun ucuna şekil vermek, doğuştan ya da zaman içerisinde yer çekimine bağlı olarak da düşebilen burun ucunu kaldırmak amacıyla yapılan bir operasyondur. Kesi yapılmadan, tampon, alçı ve benzeri aparatlar kullanılmadan sadece iple uygulanan bu teknik, operasyon sonrası hastalarımıza en konforlu süreci yaşatmaktadır.

Burun Estetiği:  Kemerli ya da bir darbe sonucu formunu kaybetmiş burun yapısına uygulanan klasik burun ameliyatlarıdır. Burun ameliyatlarında en fazla dikkat ettiğimiz konu, hastanın yaşı ve cinsiyetidir. Ayrıca yeni burun tasarımında, total yüz kontürüne uygun olması ve mutlak kişiye göre tasarlanmış bir plan çerçevesinde yapılması hedeflenir. 

Sekonder Burun Estetiği: Revizyon burun tedavileri olarak da söyleyebileceğimiz sekonder burun estetiği, daha evvel burun ameliyatı geçirmiş hastalara uyguladığımız bir operasyondur. Burnunda çökme olan, istediği gibi bir buruna sahip olamayan, iyileşme dönemi geçtikten sonra nefes almama ya da koku alamama gibi sorunlar yaşayan hastalar sekonder burun estetiği yaptırabilirler.

Burun estetiğinin olmazsa olmazları

Her zaman dile getirdiğimiz gibi, burun yüzün tam ortasında, yüz güzelliğine katkı sağlayan bir organımızdır. Fakat özellikle vurgulamak isteriz ki, cilt, dudak, göz ve saçlar, her zaman burundan önce gelen ve mutlaka canlı ve taze kalması gereken bölgelerdir. Bu sebeple burun estetiğine bakış açımız, çoğu estetik cerrahi kliniğinden farklı olup, kişiye özel burun tasarımlarının yapılması gerektiği düşüncesindedir ve bu öğretiyle hareket etmekteyiz. Her hastanın yüz kontürü, cilt yapısı birbirinden farklıdır. Herkese aynı burun tipinin yapılması, güzel bir burun ama yüze uyumsuz, total güzelliği gölgeleyen bir unsur olarak karşımıza çıkar. Burnun gözle, dudak yapısıyla ve çene ve elmacık kemikleriyle uygun olması ve tasarımın tüm bu öğeler ışığında planlaması gerekmektedir. 

Burun estetiği çoğu hasta için önemli ve hatta bazen şaşırtıcı iyileşme ve değişim yaratabilmesine rağmen; gerçekte burun yapısının güvenle değişmiş olması, ileride hastaya yeni sorunlar çıkarmaması açısından çok önemlidir. Bu doğrultuda burun estetiği olmak isteyenlerin cilt kalınlığı, iskelet boyutu gibi anatomik hususlara ek olarak; fonksiyonel kısıtlamalar ve uzun vadeli dayanıklılık gibi konular dikkate alınmalı ve bu alt yapıya uygun olarak planlama yapılmalıdır. Hastanın istekleri çok önemli olmasına rağmen söz gelimi ultra-ince bir burun yapısı isteği ve bunu yapmak için girişilen teşebbüs komplikasyonlara yol açabilir. Bu sebeple burun estetiği için hastadan gelen talepler, hastanın talebine karşılık anatomik yapısı ve yüz kontür hattı mutlaka irdelenmelidir.

Zarif çizgileri ile daha iyi bir biçimle yeniden şekillendirilmiş bir burun ve buna uyum sağlayan hoş bir kontur yapısı hemen hemen her sağlıklı hasta için mümkündür. Bu sebeple burun estetiğinde mutlaka yüzün tamamına bakılarak hareket edilir. Burun estetiğinde amaç sorunları giderip, yüz kontürüne uyumlu ve estetik olduğu anlaşılmayan yeniden şekil verilmiş bir yapıya ulaşmaktır.

Bilgisayarlı görüntüleme

Karmaşık burun estetiği yerine, her zaman fonksiyonelliği ön planda tutulmuş ve yüz bütününe uyum sağlayan burun estetiği planlamasını uygun görmekteyiz. Estetik International kliniklerinde ayrıca oluşturulan yeni burun yapısını 3D dijital simülasyonla görebilir, operasyon sonrası burnunuzun alacağı nihai sonucu bilgisayarlı görüntüleme sayesinde inceleyebilirsiniz. 

Burun estetiği anestezi teknikleri ve yatış

Burun estetiği- Rinoplasti, genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat merkezinde 1 gecelik konaklama gerekir. Size uygulanan burun estetiği tekniğine göre, bu süreç uzayabilir ya da kısalabilir. 

3D Burun Estetiği Teknolojisini İncelemek İçin Tıklayın!

Burun estetiği sonrası

Burun estetiğinde yapılan müdahaleye göre yaklaşık bir hafta içerisinde burun çevresindeki splint ve bandajlar kaldırılacaktır. Fakat artık çoğu burun estetiği operasyonunda bu tarz aparatlar kullanılmadan işlem gerçekleştiriliyor.  Yüzünüzü şişmiş hissedebilir veya gözlerinizin ve burnunuzun etrafındaki kısımda birkaç gün süreyle kızarma-morarma gözlemleyebilirsiniz. Burun estetiği yapan doktorunuzun tavsiyelerine uyarak size önerebileceği soğuk kompresler şişkinliği ve varsa ağrıyı dindirmenize yardımcı olacaktır. Doktorunuz ağrı kesici ilaçları da tavsiye edebilir fakat önermediği hiçbir şeyi yapmamanız ve önerilerini dinlemeniz doğru olacaktır.  Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca başınızı uyurken yukarda ve nispeten sabit tutmanız gerekebilir. Yorucu faaliyetlere geri dönmeniz birkaç hafta sürebilir.

Burun estetiği sonrasında yapılan tekniğe göre değişen şekillerde ve bünyenize bağlı olarak, şişme, morarma ve ağrı hissetmeniz son derece doğaldır. Hızla, günden güne fark eden seyirde burnunuzdaki ödem, morarma gibi sorunlarınız geçer. Ortalama 1 hafta sonra sosyal hayatınıza geçiş yapabilirsiniz. Basit burun estetiğinde ise, derhal sosyal yaşantınıza dönmeniz mümkündür. Bu dönemde burnunuzu güneşin zararlı ışınlarından ve dış etkenlerden kaynaklanan darbelere karşı korumanız gerekir.

Geniş yakalı kıyafetler giymek ve geniş şapkalar takmak size kolaylık sağlayacaktır. Gözlük kullanımı yerine lens takmak, denize veya havuza girerken dikkatli olmanızı öneririz. Burun estetiği sonrasında yeni burun şeklinizin tam manasıyla oturması 6 ayı bulabilir. Bu sebeple nihai sonucu görebilmek için sabırlı olmanızı ve süreç boyunca doktorunuzu olası gelişmelerden haberdar etmenizi öneriyoruz. 

Tüm Yüz Estetiği Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Tampon ve alçı 

Burun estetiğinin tam manasıyla sağlıklı bir şekilde iyileşmesine olanak sağlayan alçı ve tamponlar, pek çok hastanın en fazla korktuğu konuların başında geliyor. Bugün delikli tamponlarla çok daha rahat nefes alındığını hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca burnunuza yerleştirilen tamponlar bir ya da 2 gün sonra acısız şekilde çekilerek çıkartılır, alçı ise ortalama 1 hafta sonra kaldırılır. 

Neden burun estetiği yaptırmalısınız?

Burun estetiği Rinoplasti, burnunuzun boyutunu, şeklini ve açısını değiştirebilir ve yüzünüzün geri kalanıyla daha iyi orantılı hale getirebilir. Ayrıca, kronik tıkanma ve nefes alma sorunlarına yol açan yapısal sorunları da düzeltebilir. Rinoplastinin sonuçları, ne tür bir düzeltme istediğinize bağlı olarak değişecektir. Ameliyatın amacına sizin ve plastik cerrahınızın mutlaka katılması önemlidir. Beklentileriniz gerçekçiyse ve plastik cerrahınız onları paylaşıyorsa, muhtemelen istediğiniz sonuçlara ulaşacaksınız. Neden burun estetiği yaptırmalısınız sorusunun cevabı da bu doğrultuda sizinle alakalı olan bir süreçtir. Eğer nefes alma sorunu gibi sağlıkla bağlantılı bir problem yaşıyor ve burun estetiği yaptırmanız gerekiyorsa, ya da burnunuz estetik açıdan sizi tatmin etmiyor ve kaygı çekmenize neden oluyorsa, kararınızı verip, bir estetik cerrahla görüşüp, nihai sonucu deneyimlemelisiniz.


Burun estetiği ve son trendler

Her yıl, yarım milyon insan burnunun görünümünü değiştirmek için burun estetiği operasyonlarına başvuruyor. Bazıları, doğduklarında estetik dışı bir buruna sahipken bazıları ise yaşlanmayla birlikte burnunda gelişen değişimden rahatsızlık duyuyor. Bazıları ise bir yaralanma, burnu bir yere çarpma ve birçoğu için, nefes alma yeteneğinin olmaması gibi sebeplerden tercih ediliyor. Burun yüzümüzde merkezi bir konuma sahip olduğu için, büyüklüğü ve şekli kişinin görünümü üzerinde büyük etkiye sahip ve bu yadsınamaz bir gerçek.

Dünyadaki trendlere baktığımızda ise özellikle genç yaşlarda burnu ile herhangi bir sorun yaşamazken, yaşı ilerledikçe kaybolan kas, kemik ve yağ üçlemesinden burun da nasibini alıyor. Özellikle gülümserken burun ucunun düşmesi, insanlara son derece büyük bir rahatsızlık veriyor. Bunun için sadece burun ucuna yönelik tekniklerle ya da dolgu ve botulinum toksini gibi geçici tedavilerle burun ucunu kaldırmak mümkün.

Ayrıca sosyal medyanın yükselişi, selfiler ve hemen herkesin sahip olduğu cep telefonları ve sürekli maruz kalınan kendini görebilme durumları, yine insanların yüzleri ile ve özellikle burunları ile birebir tanışmalarına vesile oldu. Eskiden sadece aynalarda karşı açıdan görebildikleri burunlarını, şimdilerde farklı açılardan cep telefonlarıyla görebiliyor ve burun yapılarına uygun şekilde poz verme ihtiyacı hissediyorlar. Bu konuyla paralel olarak son yıllarda artan trendlerin arasında burun estetiğini saymamız mümkün. 


Ameliyattan Sonra Beklenenler

Ameliyatın tamamlanmasının ardından taburculuk için yeterince iyi hissedene kadar post anestezi alanında izleneceksiniz. Hastaların çoğunda önemli bir ağrı görülmez, ancak ameliyat sonrası rahatsızlık gerekli görülen ilaçlar verilebilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde burun solunumlarınızın sınırlı olduğunu hissetmeniz muhtemeldir. Burun içinde oluşan ödem sonucunda ortaya çıkan durumdan kaynaklanır ve bu durum düzeldikçe yani şişme azaldığında solunumunuz artacaktır. Ameliyattan sonraki ilk gün özellikle yüzünüzü hafifçe şişmiş hissedebilirsiniz. Bazı hastalarda göz çevresinde şişlik ve / veya morarma görülebilir.

Cerrahınızın operasyon sonrası talimatlarını takip etmeniz şarttır. Başınızı yüksek tutmak şişmeyi en aza indirecektir. Burun bölgenizdeki içerdeki ve dışarıdaki yapıları iyileşirken burnunuza herhangi bir darbeden korumalı ve kaçınmalısınız. Ağır kaldırma, aşırı zorlama, güneşe maruz kalma veya yaralanma riskini artıracak aktivitelerden kaçınmalısınız. Burun köprüsüne fazla baskı uygulamamaya özen göstermelisiniz, bunun için gözlük kullanımı konusunda doktorunuzdan bilgi alınız. Bant ve diğer aparatlar bazen iyileşme sırasında alanı vurgulamadan gözlük takmak için kullanılabilir, bu konuyu da doktorunuza sorabilirsiniz. 


Burun estetiğinde başarı için takip ve sonrası bakım çok önemlidir. Aşırı kanama, beklenmedik şişme, ateş veya ciddi ağrı gibi ameliyat sonrası seyriniz ile ilgili endişeleri derhal cerrahınıza bildirilmelisiniz. Takip randevularınızı cerrahınız ile yapmanız çok önemlidir. İyileşme sürecinde masaj, burun spreyleri veya kortizona benzeyen küçük ilaç enjeksiyonları gibi ya da istenen sonucu daha da geliştirecek teknikler için yalnızca ve yalnızca doktorunuzdan onay alabilir ve uygulamasını sadece onun yapmasını isteyebilirsiniz.

Özel ve devlet sigorta genelde kozmetik nedenlerden dolayı cerrahiyi kapsamamaktadır. Doğru analiz ile gerçekçi hasta beklentileri ve nitelikli bir estetik cerrah ile, beklentilerinizin ötesinde bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Burun estetiği çeşitleri

Sürekli söylediğimiz gibi burnunuz yüzünüzün en belirgin özelliklerinden biridir ve fonksiyonu günlük yaşamınızda son derece önemlidir. Burnunuzun görünümünden mutsuz olduğunuzda veya nefesinizi zorlaştıran işlevsel komplikasyonlarınız olduğunda, yaşam kalitesinden ödün verebilir ve mutsuz olabilirsiniz. Burun estetiği yani rinoplasti ameliyatı, nefes alma yeteneğini bozan fizyolojik komplikasyonları düzeltebilir demiştik. Ayrıca estetik açıdan da sizi tatmin edici sonuçlara ulaşabilirsiniz. İşte hepsi için tasarlanmış çeşitli rinoplasti burun estetiği türleri vardır.

Fonksiyonel Rinoplasti

Fonksiyonel rinoplasti, konjenital defektlerin neden olduğu solunumu engelleyen fiziksel anormallikleri düzelten bir cerrahidir. Fiziksel travmanın etkilerini de düzeltebilirler. Burun kıkırdağı ve burun kemiklerini yeniden şekillendirerek yeniden konumlandırarak yapılır. Estetik cerrahınız hem nefes alabilmenizi hem de görünümünüzden memnun kalmanızı sağlar.

Burada “açık" veya "kapalı" prosedür uygulanabilir. Açık rinoplasti, burun dışı kesileri içerirken, kapalı rinoplasti sadece burun içine kesileri içermektedir. Cerrahlar görünür yara izini önlemek için mümkün olduğunca kapalı bir teknik kullanacaklar, ancak şiddetli hasar durumunda veya burun boşluğunda tedavi alanı sorunlu olduğunda açık rinoplasti gerekli olabilir. Mümkün olduğunca görünür yara izini en aza indirgemek için çalışırlar.

Sapanmış Septumun Düzeltilmesi

Septum, burun boşluğunu burun üst kısmından kafatasına bağlayan burun deliklerine uzanan iki geçiş yoluna deniyor. Septum, kıkırdak ve kemik gibi birkaç bölümden oluşur. Alt kısmı anterior nazal omurgaya, burnunuzun ve üst dudağınızın üstündeki bölgenin buluştuğu noktada hissedeceğiniz destekleyici bir kemik üzerine dayanır.

Bir septum, iki eşit yol oluşturmadan, burun boşluğunun bir tarafına doğru yol almış olabilir. Görünüm olarak eğri buruna ve çoğunlukla da rahat nefes alamamaya yol açar. Aslında eğri burun olarak tabir ettiğimiz durumdur. Septum bir tarafa eğildiğinde, bir S-şekli oluşturabilir veya bir C-şekline benzer şekilde bükülebilir. Her iki sapma septumu da hava akışını engelleyebilir ve nihayetinde burnundaki yumuşak dokulara zarar verebilir. Nereden saptığına bağlı olarak, cerrah burun üstündeki kıkırdağın üst kısımlarını veya kıkırdak alt kısmını yeniden biçimlendirmek zorunda kalabilir. 

Büyümüş Turbinatlar

Rinoplasti ayrıca büyük olan kemikleri düzeltebilir. Üç konka türü vardır: gözler arasındaki burun içinde yüksek olan üst konka; burun ortasında yer alan orta konka; ve burun deliğinin hemen üstünde biten alt konka. 
Bazen dokuları çıkarıp boyutlarını küçülterek, büyümüş kemikler düzeltir. Bazen törpülenir, bu hastanın mevcut durumuna göre karar verilen bir süreçtir.

Burun Polipleri

Büyümüş konka gibi, burun polipleri da genellikle alerjiler ve tahriş olmuş burun içiyle alakalıdır. Bu büyüme burun geçitlerinde yumuşak, jöle benzeri ampuller şeklinde gelişir. Onları çıkarmak için, cerrah bir aparat kullanarak burun deliklerine ulaşacak ve onları dikkatle çıkaracaktır. Ne yazık ki burun poliplerinin gelişme yani tekrar etme ihtimali çok yüksektir, burun estetiği sırasında alınsa da tekrar etme olasılığını göz önünde bulundurmalısınız.

Estetik burun ameliyatı çeşitleri

Sağlık açısından olmayan sadece estetik açısından yapılan burun operasyonları söz konusu olduğunda, nihai hedef burnunuzun görünümünü geliştirmek ve yüz yapınızı tamamlayıcı nitelikte bir burun haline getirmektir. Spesifik hedeflerinizi yani doktorunuza söylediğiniz burun açısından hedeflediğiniz görüntü için farklı teknikler kullanılabilir. Bir cerrah burnu değerlendirdiğinde, üç farklı konuyu not alacaktır: üst tonoz (kemik tonoz olarak da bilinir), orta tonoz ve alt kasa. Nihai sonuçlarınızda doğru oranları elde etmek için, birden fazla tonoz için ayarlama yapılması gerektirebilir. 

Radix'in Düzeltilmesi

Radyum burun üst kemik kısmıdır. Radyum ve alttaki kıkırdak büyük olabilir veya bir darbe alarak çökmüş olabilir ve estetik açıdan sizi rahatsız eder. Cerrahınız küçük boyutlu olanları dikkatlice tıraş ederek tabanı yani şeklini azaltabilir. Cerrahınız ayrıca sorun yaşamış, darbe almış ve çökmüş olan bölge içinse, bedeninizin başka bir yerinden kıkırdak doku alarak bu bölümü iyileştirebilir.

Eğik Burnun Düzleştirilmesi

Burun hafif eğri veya bir tarafa kaymışsa, burun estetiği cerrahınız bazı kemik veya kıkırdakları azaltarak veya fizyolojik olarak dokuları kaydırarak bunu düzeltebilir. Fonksiyonel rinoplastiye ihtiyaç duyan kırık bir burun gibi, cerrahınız iyileşirken burnu yerinde tutmak için bir splint uygulayabilir.

Nazolabial Açı Ayarı

Profilinize bakarsanız, nazolabial açı iki çizgiden oluşur: burnun ucundan üst dudakların üzerindeki bölgeye ve üst dudak burun altından, burun deliklerine doğru ayrılan çizgidir. Burun çıkıntısı ve ucunun dönüşü bu açı derecesini etkiler. Çoğu durumda cerrahlar, erkek hastalarda 90 ila 95 derece nazolabial açı oluşturmayı ve kadın hastalarda 100 ila 105 derece açı oluşturmayı amaçlamaktadır. Projeksiyon ve döndürme ayar tekniklerinden oluşan bir kombinasyon bu açıyı hassaslaştırabilir.

Etnik Rhinoplasti

Her bir insan, benzersiz bir estetik özelliğe sahiptir. Belli bir ırkın her üyesi bu özellikleri paylaşmamakla birlikte, bazen onları değiştirmek için plastik cerrahi yaptırmayı seçenler de var. Rinoplasti, etnik özelliklerinden dolayı geniş bir burun yapısına sahip olanlar arasında popüler bir tedavidir. Afrika kökenli ve Asyalı kökenli birçok hasta, burun deliklerinin bir ucundan diğer ucuna genişliğini azaltmak için rinoplasti yani burun estetiğini düşünmektedir. Estetik International kliniklerimizde salık turizmi ile çok fazla etnik burun yani geniş burun estetiği yapmaktayız. Burun ucu estetiği

Burun ucunuz kalın ya da uygun rotasyona sahip olmayabilir. Burun ucu estetiği ise burun ucunun yukarı veya aşağı doğru dönmesi anlamına gelir. Burnun ucunu kıkırdağın yeniden şekillendirilmesi suretiyle ayarlarken, cerrahınız da gerginliği ve dönüşü etkilediğinden burnun tabanına çok dikkat ederek çalışmasını yapar.

Değişim burnu

Estetik cerrahi asla kişiyi benzersiz kılan özellikleri değiştirmemelidir. Bunun yerine, bir hastanın doğal güzelliğini artırması gerekir. Söz gelimi kendisine hiç yakışmayacak bir burun resmi ile gelen bir hastaya aslında öncelikle konu izah edilmelidir. Bu sebeple Rinoplasti bilemiyorsanız, mutlaka öncelikle cerrahınızın vizyonel bakış açısına güvenmelisiniz. O sizin için en doğru kararı verecektir. Burnunuzun siz yakışmayacağını ve uzun vadede size memnuniyet sağlamayacağını düşünüyorsa, hedeflerinizi değiştirmeniz ve ısrarcı yaklaşımınızdan mümkün olduğunca uzaklaşmanız gerektiğini söylememiz en doğru yaklaşım olacaktır.Estetik Cerrahi Merkezi
Neden Estetik International?

İnsan odaklıyız, merkezimizde hasta ve çalışan memnuniyeti var,
Sadece bir tek teşhis ve tedaviye odaklanmıyoruz, beri yandan hizmet odaklı çalışıyoruz,
Ağrısız, sosyal hayatı etkilemeyen ve güvenli prosedürleri temel alan, yeni teknikler geliştiriyoruz,

Hastalarımızla iletişime geçen tüm sağlık birimlerimiz dostluk ve güvene dayalı bir ilişki kurarlar,
Hastalarımız tedavi süreçlerinde aktif olarak konuya dahil edilir, başta sağlıklarının en önemli unsur olduğunu mutlaka açıklarız,
Bedenlerindeki değiştirmek istedikleri alanlara ya da kusurlara değil, özgüvenlerine ve iyi yaşam koşullarına odaklanmalarını sağlarız,
 

Çünkü bizler;

Uygulanan ufak bir müdahalede bile tüm tarafların yanındayız,
Hasta, hasta yakını, kamuoyu, etik ve bilim çevreleri gibi…Yayınlarımızla hizmetlerimizin halkın anlayabileceği dilde, kolay erişilebilir ve kolay anlaşılabilir düzeyde olmasını sağlarız, 360 derece müşteri deneyimi ile hem fark yaratırız, hem de sürdürülebilir bir güven sağlarız,
Yazılı ve görsel basını, dijital mecraları toplumları bilinçlendirmek amacıyla kullanırız,

İnsanı değerleri temel alırız.

Hizmet Anlayışımız

Bu ve benzeri estetik cerrahi operasyonları kişiye özel yapılır. Kişinin kendisine en yakışacak oranların tespiti ve sonrası doktorunun önerileri ile yüzünüze en uygun ölçüler belirlenerek size dijital olarak sunulur. Dijital ortam da ameliyat sonrası gerçeğe en yakın şekilde ne ile karşılaşacağınızı büyük ölçüde görerek her türlü sürpriz sonucun önüne maksimum orada geçilerek hastaların memnuniyeti için gerekli tüm işlemler itina ile yerine getirilmektedir.

Operasyon esnasında son teknolojiden tamamen faydalanılır. Doktorlarımız tüm dünyadaki bilimsel gelişmeleri kaçırmaksızın takip ederek çeşitli kongrelere bazen sunum yapmak bazen de yeni gelişmeler hakkında bilgi almak için katılarak her zaman en gelişmiş bilimi sizlerle paylaşmak için çaba sarf ederler.

Estetik International İstanbul Merkezli olarak ülkemiz başta olmak üzere dünya geneli hastalarımıza uzun yıllardır hizmet vermektedir. Hastalarımız tamamı tüm çalışanlarımızın özverili çalışmaları ile birlikte Estetik Merkezimize ilk girişinizden taburcu olana kadar kusursuz hizmet almanız için çalışmaktadırlar. Taburcu sonrası da hastalarımızın takibini özenle yapıyor kendilerini mutlu ve güzel hissettiklerinden emin oluyoruz.

Ayrıntılı Bilgi

Daha geniş bilgi almak için lütfen hemen bizimle irtibata geçin. Temsilcilerimiz sizin tüm sorularınızı cevaplayarak merak ettiğiniz konularda sizlere yardımcı olmak için eğitilmişlerdir. Yüksek kalite standartlarımız hasta memnuniyeti için özenle düzenli olarak kontrol edilmekte ve tüm personelimiz sıklıkla eğitimlerden geçirilmektedirler.
Estetik International Sağlık Grubu’nda kendinizi özel hissedersiniz…

Bir önceki sayfamızda Basit Burun Estetiği operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!

SSs

Tıp dilinde burun estetiği, Rinoplasti olarak kullanılır ve burnun yeniden şekillendirilmesi manasına gelir. Sadece burnun yeniden şekillendirilmesin de değil, doğum kusurları veya sonradan oluşmuş travmalar sebebiyle fonksiyon kayıpları yaşayan burunlar için gerçekleştirilen cerrahi işlemlerdir.

Burun estetiği fiyatları için Estetik International kliniklerimizi veya çağrı merkezi hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı kamuya açık mecralarda estetik cerrahi maliyetleri hakkında bilgi verilmesini yasaklamıştır.

Burun estetiği genellikle güvenli cerrahi işlemdir, ancak her cerrahi operasyonda olduğu gibi, bazı olası riskleri barındırmaktadır.  Gelişen teknoloji ve kurumumuzda görev yapan profesyonel burun estetiği cerrahlarımız, risklerin azalması ve hasta memnuniyeti için ellerinden gelen performansı göstermektedirler. 

Öncelikle burun estetiği operasyonunuzu yapacak olan cerrahla bir araya gelerek muayeneniz yapılır ve gerçekçi beklentiler üzerine yoğunlaşarak planlama yapılır. Burun ve yüz hattınıza uygun olan burun estetiği tekniği belirlenir. Bu sırada doktorunuz size operasyon öncesinde yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken konulara dair bilgiler aktarır. Burun estetiği için kararlaştırılan güne kadar doktorunuza kafanıza takılan herhangi bir soru için ulaşmanız mümkündür.

Sigara dokuların oksijensiz almasına neden olan zararlı bir alışkanlıktır. Sigara içerek hem burun estetiği sonrasında iyileşme sürecinizi uzatırsınız, hem de alacağınız anestezinin verimini azaltırsınız. Bu sebeple sigara içtiğinizi mutlaka doktorunuza söylemeli ve en az 2 hafta önceden sigarayı bırakmalısınız. Belki de bu, tamamen sigarayı bırakmak için iyi bir zaman olabilir.

Seçilen tekniğin çeşidine göre burun estetiği prosedürleri farlılıklar içerirler. Genellikle genel anestezi altında ve mevcut burun durumunuza bağlı olarak, açık ya da kapalı teknikle operasyon yapılır.  Fonksiyonel ve estetik açıdan burna şekil verildikten sonra operasyon tamamlanır.

Size yapılan cerrahi tekniğe göre, burnunuza ilk bir hafta için tampon ve alçı konulur. Ameliyattan sonra yine ilk hafta göz çevresinde orta seviyede şişlik, hafif ağrı ve morarma olabilir. Bu süre boyunca doktorunuzun önerilerine dikkat etmelisiniz. Bir hafta sonra günden güne hızlanan bir şekilde iyileşme sürecini yaşarsınız.  

Burun estetiği sonrasında en fazla iki hafta boyunca yorucu faaliyetlerden kaçınmalısınız. Burnunuzu darbelere ve güneş ışınlarına karşı korumalısınız. Bunun için büyük koruyucu şapkalardan faydalanabilirsiniz. Doktorunuz size günlük aktivitelere dönüş için güvenli bulduğu zamanı bildirecektir.

Burnunuzdaki şişlik iner inmez burun estetiğinizin sonuçlarını genellikle görebilirsiniz. Solunumla alakalı olarak genellikle sorun yaşamazsınız. Nihai sonuç ve tam manasıyla görüntünün oturması 6 ayı bulabilir.

Eğer nefes alma veya fonksiyon kaybı gibi sorunlarınız yoksa, ameliyatsız basit burun estetiği veya dolgu uygulamalarıyla burnunuza şekil verilebilir, profil eksiklikleri giderilebilir ve hatta burun ucu kaldırılabilir.

(541 oy,4,84)
Yorumlar?YORUM