home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Saç ektirme vaadiyle büyük vurgun

30 Oca
“1 ayda 17000 saç teli çıkaran formül” sloganıyla pazarlanan ürün yeni bir umut tacirliği ve vurgun vakasına dönüştü. Reklamlara kanıp ürünü satın alanlar pişman. Uzmanlarsa ürünün hiçbir bilimsel temele dayanmadığını, reklamlarda kullanılan ifadelerin tümüyle asılsız olduğunu vurguladı..
 sacektirme-vaadiyle-büyük-vurgun2
İnternet üzerinden veya telefon aracılığıyla pazarlanan ürün son aylarda yoğun bir reklam kampanyası yürütüyor ve ABD’den ithal bir formül olduğu iddiasıyla Türkiye pazarında yer edinmeye çalışıyor.
İddiaları dikkat çekici : “Saç ektirmeyin, bizim formülümüzle 1 ayda 17000 saç teli elde edin.”
Bu reklama kanıp ürünü kullananlarsa ‘sihirli, mucizevi’  formül yerine tam bir fiyaskoyla karşılaşıyor. Çünkü reklamlarda vaat edilenlerin gerçekle ilgisinin olmadığı ortaya çıkıyor.
ÜÇ BAKANLIK TARAFINDAN YASAKLANDI
‘Mucize Formül’ diye piyasaya sürülen ürünler aslında Türkiye’de 3 bakanlık tarafından yasaklı.
Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu tür ürünlere hem sağlığa zararlı olduğu hem de tüketicileri aldattığı gerekçesiyle yasak getirdi.
Peki saç çıkaran bir formül var mı? Bu soruyu  Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı  Op. Dr. Bülent Cihantimur’a sorduk.
‘TÜMÜYLE KANDIRMACA’
Cihantimur “Ürünün bilimsel dayanağı yok. Bir krem ya da solüsyonun saç çıkarması, bu yöntemin saç ekiminin yerine geçmesi mümkün değil. En gelişmiş tıbbi teknolojiler bile bu tür mucize reçeteler sunamıyor. Hepsi tümüyle kandırmaca” dedi.
Tanıtım metinlerinde de şüphe uyandırıcı ibareler bulunduğuna vurgu yapan Dr. Cihantimur “Reklamda adı geçen ünlüler ya saç ektiren ya da peruk  kullanan isimler. Mesela Nicolas  Cage ve John Travolta’nın peruk kullandıkları biliniyor.  Futbolcu Wayne Rooney ise saç ektirdi. Bu yalanı nasıl uyduruyorlar anlamak mümkün değil. Dünya genelinde kelliğin bilinen tek çözümü saç ektirmek” şeklinde konuştu.
Saç Ekimi Konusunda Op. Dr. Bülent Cihantimur’a danışmak için,
Başvuru formu
Posta Gazetesi haber detayı
  • chat Doktora Soru Sor
    --> -->