home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Saç Ekimi İle Çok Daha Gür Saçlar

Saç Ekimi Organik Olarak Yapıldığı Taktirde Tutunma Oranının Artacağını Biliyor Muydunuz? 
 

Organik Saç Ekimi Hakkında

 

Organik Saç Ekimi Kişinin kendisine ait yağ dokusunun içeriğinden elde edilen kök hücre yardımı ile güçlendirilen sıvı Saç Ekimi Yapılacak bölgeye enjekte edilerek ekim yapılacak alanın zenginleşmesi ve ekilen saçların daha rahat tutunarak ve beslenerek uzamasını kolaylaştırması yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem sayesinde çok daha yüksek başarı elde edilebilir.

 

Saç ekimi kıl kökü nakli olarak adlandırılabilir. Saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin saha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Operasyonu özellikle doğal ve sağlıklı saç sonuçları verdiği için oldukça tercih edilen kalıcı bir yöntemdir. Saç dökülmesi ile kişilerde oluşabilecek çeşitli psikolojik ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar bu operasyon sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.

 

Saç dökülmesinin nedenleri

 
Saç dökülmesinin nedenlerini incelediğimizde karşımıza çok fazla etken, neden ve tetikleyici unsur çıkmaktadır. Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından birisi haline gelen saç dökülmesi, genetik yatkınlık, sağlıksız beslenme, kronik hastalıklar, aşırı saç şekillendirme uygulamaları ve pek çok tetikleyici sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Erkek tip saç dökülme ve kadın tipi saç dökülme başlıkları altında saç dökülme sorunlarını inceleyebiliriz. 

Androgenetik alopesi yani erkek tipi saç dökülmesi, yirmili yaşların başında gözlemlenerek hızlı seyriyle birkaç sene içinde özellikle tepe bölgesinde ve kafanın ön şeridinde saç kaybıyla sonuçlanır. Erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri genetik alt yapıyla ilişkilidir.  
 
Kadın tipi saç dökülmesi ise, dünya nüfusu üzerinde her 10 kadından birinde rastlanan, son derece yaygın bir durumdur. Yine altında genetik bir öykü yatar ya da farklı etkenler tetikler. İncelen, cansızlaşan ve özellikle saç ayrım çizgisinde kendini belli eden bu tip saç dökülmesi de ekim yapılarak çağdaş ve etkili sonuçların alınması mümkündür.  

Saç dökülmesinin nedeni ne olursa olsun, temelindeki sorun araştırılıp, eğer tetikleyicinin tedavi edilebilecek bir nedenden kaynaklandığı tespit edilebilirse, önce makul tedavinin yapılması ve sonrasında saç ekiminin düşünülmesi gerekir. Hormonal hastalıklar, vitamin, mineral veya bedendeki herhangi bir maddenin eksikliği bulunduğu takdirde, öncelikle saç dökülme sorununun hastalık düzeyinde tedavisi en doğru seçenek olacaktır.  
 
saç ekimi estetik international Bülent cihantimur
 

Saç ekimi muayenesi nasıl yapılır?

 

Muayene esnasında saçlardaki dökülme oranına ve hızının tespitine bakılır. Saç dökülmesini ve kellik sorununun ne kadar zamandır devam ettiği, bu sorunu genetiğin ya da farklı hastalıkların tetikleyip tetiklemediği anlaşılmaya çalışılır. Bunun için farklı testler yapılır. Nihai sonuçta uygulamaya karar verildikten sonra, donör alan yani, hastanın bedeninin neresinden sağlıklı saç köklerinin alınacağı tespit edilir. 

 

Saç ekiminde donör alan seçimi

 
Sağlıklı olan ve transfer edilebilecek nitelikteki kıl köklerinin tespit edilmesi en önemli konuların başında gelir. Bunun için öncelikle muayene sırasında, nereden köklerin alınacağı yani donör alan belirlenir. Taşınmaya müsait olan kıl kökleri en fazla ense bölgesinden alınır. Bu alanda istenilen verim yoksa sakal, çene bölgesi ve son olarak da sırt, omuz, bacak ya da göğüs bölgesine bakılır. Donör alanın tespit edilmesi, süreçte doğru planlanmanın yapılabilmesi için en kritik noktalardan birisidir. 
 
Kellik sorunu aşırı derecede gelişmiş hastaların ilk etapta ense donör bölgesine bakılır. Ensede yeteri kadar sağlıklı kıl kökü yoksa sakal bölgesine bakılır. Kellik sorunu yaşayan hasta, sakal bölgesindeki seyrekleşmeden rahatsızlık duymayacaksa, aslında donör alan için en verimli ve son derece nitelikli geri dönüşlerin alındığı ve uyum sorununun çok az yaşandığı bir bölgedir. Göğüs donör bölgesi ise, farklı verimlerin alındığı, her tip kıl kökünün farklı olduğu ve dolayısıyla verimin de farklılık yaşattığı bir alan olduğu için, öncelikle test ekimi yapılması uygun olur. En son bakılan donör alan ise, sırt ve bacak bölgesidir. Göğüs bölgesi gibi farklı yapıda kıl köklerinin bulunduğu bu alanlardan, hastayı zorlamadan, konforunu düşünerek, en nitelikli ve müsait olanları tercih edilerek toplama yapılır.  
 

Saç Ekimi Yöntemleri

 
Muayene sırasında, donör alan tespit edildikten sonra hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir. Bugün FUT Tekniği ve FUE Tekniği olarak 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Her iki teknik de canlı saç kökü naklini sağlar ve genel anestezi gerektirmez. Aralarındaki fark saçın alınma şeklidir.
 

1-FUE : Mikromotor yardımı ile kişinin saç köklerine özel 0,70 -0,80 ve 0,90 mm çapında özel başlıklar kullanılarak, iki kulak arasında kalan saçlı bölgeden ya da az evvel bahsettiğimiz alternatif bölgelerden köklerin teker teker alma işlemine denir. Donör alanda neşter kullanılmaz, bu bölgeye dikiş atılmaz ve köklerin alındığı noktalarda gözle görülür bir iz kalmaması en büyük avantajları arasında sayılabilir. FUE yöntemi ile daha fazla kök (greft )alınabilmekte ve daha sık ve doğal saçlara kavuşmayı mümkün kılmaktadır. Ortalama bir saç sıklığına sahip bir kişiden 3000-4000 kök (greft)alma imkanı sağlar.
 
2-FUT ( Follicular Unit Transplantation ):İki kulak arasında kalan saçlı derinin ince bir şerit şeklinde alınarak, köklerin (greft) mikroskop altında ayrıştırılma işlemidir. FUE tekniğinin gelişmesi ile bu teknik artık kullanılmamakta ya da daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni donör alanda iz bırakması ve istenilen miktarda kök alınamamasıdır. Bu teknikte neşter kullanılır ve köklerin alındığı bölgeye dikiş atılır, saçlar kısa tıraş sonrası yara izi belli olmaktadır. Operasyon sonrası ekilen saçlar kesinlikle yeniden dökülmez. Ekimi öncesi ve sonrasında unutulmaması gereken en önemli konu her hastanın özel olduğu ve tüm değerlendirmelerin hastaya özel yapılması gerektiğidir. İşlem hastane ortamında, lokal anestezi etkisinde yapılan bir operasyon olduğundan normal hayatınıza bir kaç gün içerisinde kolaylıkla dönebilirsiniz. Estetik International kliniklerimizde yenilikçi teknikler tercih ettiğimiz ve hastalarımızın konforluna son derece önem verdiğimiz için FUT tekniğini kullanmıyoruz.
 

Saç Ekimi Aşamaları

 
Operasyon aşamaları kellik sorunu yaşayan herkesin öncelikli olarak merak ettiği konuların başında geliyor. Uygulamaya karar veren hastanın, nelerle karşılaşacağını bilmesi, uygulama olan güvenini artırır ve psikolojik olarak saç ekimine hazır hissetmesini sağlar. Bu konuda işlemi yapacak olan uzmanımızdan yardım alabilir, dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.
 

Saç Ekimi Operasyon Öncesi

Operasyonundan önce evde yani kliniğe gelmeden evvel bazı hazırları yapmanız gerekir. Saç ekimi operasyonu olacağınız günün sabahı ise, sizin için işlem öncesi klinikte bazı hazırlıklar yapılır.
 

Kliniğe gelmeden evvel yapılacak hazırlıklar

     • Doktorunuzun evde yapılmasını istediği hazırlıkları yapın ve operasyon uygulamasından evvel 1 hafta önce, size söyleyeceği yan etki oluşturabilecek ilaçları bırakın.
     • Doktorunuzun önerdiği B ve E vitamini kullanmaya başlayın.
     • Operasyona 2 gün kala başlayacağınız donör alan ve ekim alanı masajıyla, bölgenin kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.
     • Öncesinde saçlarınızı kestirecekseniz, mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.
     • Operasyondan bir gece önce banyo yaparak, saçlarınızı kirden arındırın ve çok iyi durulayın.
     • Operasyon günü  işlem bitene kadar yemek yememeye dikkat edin.
     • Operasyon öncesinde aktif, yorucu ve stresli aktivite ve sporlardan uzak durun, dinlenmiş bir şekilde kliniğe gelin.
     • İşlem sonrasında kullanabileceğiniz, pamuklu, kafanızı sıkmayan, hava aldıran rahat kullanımlı bir şapka ile kliniğimize gelin.
 

Operasyonu öncesi

Doktorunuz, muayene sırasında yaptığı planlamayı tekrar kontrol ederek sizi operasyon yapılacağı klinik odasına alır. Bu aşamada rahatlamanız açısından, kafanıza takılan herhangi bir soruyu kendisine sorabilirsiniz. Operasyon öncesinde medikal fotoğrafçı tarafından resimleriniz çekilir ve işleme başlanır.
 

Operasyon Detayları

Operasyonu genellikle şu sıralamayı takip eder:
     • Önce tespit edilen donör bölge hazırlanır
     • Arkasından donör alandan alınan saç köklerinin transfer edileceği yani ekimin yapılacağı alan hazırlanır
     • Ekilecek saç kökleri hazır hale getirilir
     • Son olarak ekim işlemi yapılır, saç kökleri yeni alanlarına yerleştirilir
     • Fotoğraf çekimi yapıldıktan sonra kafa derinize çizim yapılır ve alan sınırlanır. Acı duymamanız için lokal, bölgesel anestezi işlemi yapılır. Siz bu sırada kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir ve hatta uyuyabilirsiniz.
     • Donör alan, kellik sorunu yaşayan bir hastanın en kıymetli hazinelerinden birisi olduğu için, uygulamayı yapan doktorunuz, zarar vermeden itinalı bir şekilde saç köklerinin alımını yapar. Kellik derecesine ve alınan saç köklerinin adedine göre değişen süre sonrasında mola verilir.
     • Verilen molanın hemen ardından ekim yapılmaya başlanır. Saç çizgisine, alınan saçın özelliğine, hastanın yaşına, kafasının ve yüzünün şekline göre ekim yoğunluğu belirlenir.  Donör alandan alınan sağlıklı saç kökleri yerleştirileceği alana makul eğimler verilerek nakil edilir. Operasyonun en önemli aşamalarından birisi olan yön ve açı vererek ekim yapılma işlemi, hastanın saçları uzadığında çim adama benzememesi için son derece önemlidir. Bu noktada saç ekimi yapan doktorun estetik ön görüsü ve işindeki profesyonelliği devreye girer. Donör alana sargı- bandaj yapılır ve işlem tamamlanır.
 

Operasyon Sonrası

 
     • Sonrasında hemen evinize gidebilir, araba kullanabilir ve günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. İşlemin yapıldığı günün sonrasında çok hafif bir ödem olabilir. Ağrı genellikle olmaz. Saç ekimi sonrasında yapılması gerekenleri doktorunuz size ayrıntısıyla anlatacaktır. Tüm önerilere dikkat etmeniz, başarılı geçen operasyonun sonucunun da etkili olması açısından son derece önemlidir.
     • Ekim yapıldıktan sonra bölgenin steril kalması son derece önemlidir. Bu sebeple yastığınız temiz olmasına dikkat ediniz. Daha rahat ve konforlu bir uyku için 45 derecelik bir açı ile sırt üstü pozisyon alabilirsiniz.
     • Doktorunuzun önerdiği ilaç, krem, şampuan ve talimatları uygulayınız. Banyonuzu önerilen talimatlara uyarak, 24 saat sonra yapabilirsiniz.
 

Operasyonu sonrası saç uzaması

Ekimi operasyonu sonrasında ekilen saçların “ şok dökülme” olarak tabir edilen evresi 2. hafta sonunda yaşanır. Bu dökülmeyi takip eden 2 ay içinde yeni sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. 8. Aydan sonra ekim yapılan saçların tamamına yakını sağlıklı ve gür bir şekilde çıkmış olur. Estetik İnternational Kurucusu Op. Dr. Bülent Cihantimur’un geliştirdiği ve ilk olarak ekim yapılacak alanın yağ ve kök hücre ile desteklenerek bir nevi ekim yapılacak tarlanın toprağının zenginleştirilmesi gibi yeni ekim yapılacak alanın yağ ve kök hücre bakımından zenginleştirilmesi ile çok daha sağlıklı yeni saçlara kavuşmak mümkündür. Bilinmelidir ki nakil yapılmasından çok daha önemli olan ekim yani nakili yapılacak alanın saçları besleyebilmesi gerekmektedir. Eğer besleyemezse istenilen başarının sağlanması mümkün olamaz. 
 
Bu ve benzeri bir çok konu ile alakalı olarak merkezimize ulaşırsanız uzmanlarımızdan çok daha fazla bilgiye ulaşabilir tüm merak ettiğiniz konular da bilgi alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular
Estetik International kliniklerimizde Organik Saç Ekimi, FUE saç ekimi, Bio saç ekimi gibi son teknoloji ekim teknikleri yapmaktayız
Ekilen saçların tekrar çıkması 3 ay sonra olur. Ekim yapıldıktan ortalama 10 gün sonra şok dökülme diye tabir ettiğimiz saç dökülmesi yaşanır ve sonrasında 3 ay içinde ekilen saçlar sağlıklı bir şekilde çıkarak uzamaya başlar. Tüm saç köklerinin hepsinin uzaması ise 6 ay içerisinde gerçekleşir.
Hayır, şart değil, konuyla ilgili olarak talebinizi doktorunuza iletmeniz yeterlidir.
Hayır, uzamaz, saç kökü tüm yapısıyla yeni nakledilen alanda uzamaya devam edecektir.
Saç ekiminde son derece dikkat ettiğimiz, yaş ve saç çizgisi başlangıcı hususlarından dolayı, yaşınıza göre bir saç tasarımı yapılır. Ayrıca operasyon saçlarınızın çıkış yönü dikkate alınarak yapılacağı için, son derece doğal bir yapıya sahip olacaksınız.
Estetik International Sağlık Grubu bünyesinde yapılıyor
Ekilen saçlar uzar. Tek farkı yeni taşındığı alanda hayatına devam ediyor olmasıdır.
Saçın açıklığına ve ekilen alandaki greft sayısına göre değişken bir zamanlama vardır. Fakat en uzun, ortalama bir gün içerisinde işlem bitirilmeye çabalanır.
Donör alan bulunamaz ve nakli sağlanacak saç kökü yeterli değilse, ekim yapılamaz
Donör olan çoğunlukla ense bölgesidir. Fakat hastanın bu alanda sağlıklı saç kökleri yoksa bedeninin başka yerlerine bakılır. Kasık, göğüs, sakal gibi…

Saç Ekimi estetik international Luigi Saç Ekimi Estetikinternational Elnur Saç Ekimi Merkezi Estetik international

Bu tedavi yöntemi hakkındaki görüşlerinizi yazın ve uzmana puan verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar:

Levent

saç ekimi esnasında operasyonu yapan personel, Bülent beyin son derece titiz ve düzenli çalışması süreç boyunca ilgi alakasından dolayı teşekkürü borç bilirim. Çok memnun kaldım kendisinden . dedikleri gibi ektikleri saçlar oldukça başarılı sonuç verdi şimdi arkadaşlarım yeni randevu yaptıracaklar

5

Uygar

Daha öce hiç ameliyat olmadığım ve bu yüzden heyecanlı olduğum halde çok memnun kaldım ameliyat sonrası hiç bir ağrım sızım olmadı ,saçlarımdan şimdi çok memnunum .doktorum bülent bey ve ekibinden çok mutlu kaldım herkese öneriyorum.

5

Tayyip

öncesinde fiyat konusunda kafam çok bulanıktı fakat iyi bir araştırma sonucunda estetik internationalda karar kıldım, ödeme konusunda oldukça yardımcı oldular ve Bülent cihantimur ‘un kendi ekibine saç ektirdiğini ve onun önce sonralarını gördüm sonuç gerçekten çok iyiy . Şuan benim saçlarımda kendini göstermeye başladı ve iyileşme sürecimide çok kolay atlattım. kısaca tavsiye ediyorum

5

DAAVUT

Saç ekimi için kliniğinize mart ayında başvurdum, ön görüşme yaptıktan sonra kafamdaki tüm soruların cevabını almış şekilde organik saç ekimi yaptırmaya verdiğim bu kararın ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum . Benimle ilgilenen tüm personalinizin gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür edeiyor ve sorunları olan herkese sizi ve kliniklerinizi kesinlikle öneriyorum

5

Yaşar

Bundan 5 yıl önce Bülent Beyle tanıştım harika insanlar saçlarım hala en iyi durumda . saç ekimi için tek tercih edilcek yer diyorum, öncesi ve sonraslarına gidin kendiniz görün . ben ilk maille istemiştim hasta haklarına çok saygılı oldukları hiçbir şekilde paylaşmadılar ama kliniklerinde önce ve sonraları gösterdiler ve ben ve benim gibi bir sürü hasta vardır.

5

Bülent

saç ekimi için harikalar yaratan bir ekip oldukça kelleşmiştim bülent hoca ve ekibinin titiz çalışması ile saçlarımı ektiler ve inanılmaz bir sonuç aldım. Bana saç ekimini yaparken kendiside keldi şimdi oda kendine saç ektirmiş ve sonuçu harika olmuş herkese içtenlikle tavsiye ederim

4

Kemal

benim saçlarımda seyrelme vardı estetik internationalda uyguladıkları özel yöntemle saç ektirdim hem eski saçlarım yeniden canladı , hem artık daha sık ve gür saçlara kavuştum

5

Hasan.K

Çok memnun kaldım hoca ilgili ve anlayışlı bir hekim sizi operasyon öncesinde ve sonrasında güzel hissetmenizi sağlıyor, başarılı bir operasyon yürüttüğü için teşekkür ediyorum yeniden. Ayrıca benimle ilgilenen hemşire ebru hanımada çok teşekkür ederim. Bütün verdikleri hizmetlerden dolayı memnun kaldım iyiki gelmiş tanışmış ve saçımı burda ektirmişim

5

doğan

saç ekimi için için çok fazla klinik var ve sizi yanıltabiliyorlar bana en açık ve dürüst burası geldiği için saç ekimimi burda oldum . kararımda yanılmadımı görmek hoşuma gidiyor . tek uyarım ucuza yaptırıcaz diye boşuna eziyet çekmeyin çok basit bişi değilmiş bu saç ekimi

5

Onur

10 ay önce organik saç ekimi yaptırdım operasyon öncesi ve sonrasında çok ilgilendirler müşteri memnuniyeti mükemmel. Saç ekimi düşünenlerin estetik internationala kesinliklikle gitmesini öneririm

5
Uzmana Danışın
Soru sorabilirsiniz
  • Uzmana Danışın
chat Doktora Soru Sor