home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi saç yenilenmesinin bir parçasıdır.Dökülme süreci fizyolojik sınırlarda ise problem yok. Günde yaklaşık 100 ile 200 adet saç teli yaşamını tamamlayıp dökülür. Bu kayıp miktarı, günlük normal fizyolojik saç kaybı olarak nitelendirilebilir. Eğer fizyolojik sınırları aşarsa özellikle erkeklerde saç seyrelmesine ve saç kayıplarına neden olur. 25 yaşına gelmiş erişkin erkeklerin % 25’inde ve 50 yaşına gelmiş erişkin erkeklerin yaklaşık % 50’sinde saç dökülmesi problemi var.

 

Bir saç teli uzayıp dört yıl kadar canlı kaldıktan sonra incelip dökülür. 3 ile 6 aylık bir dinlenme süresi sonunda aynı saç kökü yeniden bir saç teli üretebilir. Bu hayat boyunca yaklaşık 20 kez tekrarlanabilir.

 

Saç dökülmesinin en önemli nedeni, androgenetik saç dökülmesidir. Yani, genetik-ailesel saç dökülmesidir. Halk arasında irsi de denilir. Ayrıca, bazı cilt hastalıkları, kronik hastalıklar, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, yanıklar ve travmalar da saç dökülmesine sebep olabilir. Önlemek mümkün değil ne yazık ki ama saç ekimi ile yeniden saç sahibi olunabilir.

Genetik (ırsi)Saç Dökülmesi

 

Kişi ailesinden aldığı genetik kodlar nedeniyle saçlı derideki saçlarını tepeden başlayarak ön saç çizgisine doğru dökülerek kaybeder. Vücudun belli bölgesindeki saçlar erkeklik hormonu testesterona duyarlıdır ve vücuttaki testesteron 5 alfa reduktaz enzimi ile dihidro testesterona dönüştürülerek idrar ve cilt yoluyla vücuttan atılırken, buna duyarlı saç köklerine temas etmesiyle, bir süre sonra bu saç kökleri saç üretmemeye başlayıp erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz, erkeklerde çok tipik olarak görülen saç kaybına neden olur. Saç telleri önce incelir, seyrekleşir ve bir süre sonra kökler saç üretimini tamamen durdurur. Kulak üstünden başlayıp enseye doğru at nalı şeklinde bir saçlı bölgeyi sağlam bırakarak, alından vertex denilen tepe bölgesine kadar olan alanı çeşitli derecelerde açık bırakan bir dökülme tipidir.

 

(1 oy, 5,00)
Loading...
Uzmana Danışın
Soru sorabilirsiniz
  • Uzmana Danışın
chat Doktora Soru Sor
--> -->