home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Dünyayı mutlu eden adam Türkiye’deydi

27 Oca

Liposuction’ın yaratıcısı olarak kabul edilen Prof. Yves G. Illouz, geçtiğimiz Cuma günü dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen doktorların katılımıyla İstanbul By Otell’de gerçekleşen‘Certified Masterclass in Liposculpture’ adlı seminer için İstanbul’a geldi. Estetiğin dahi isimlerinden, ünü tıp tarihine geçmiş profesör, liposuction’ın tarihçesini ve liposuction operasyonlarında günümüze kadar yapılan değişiklikleri katılımcılarla paylaştı. Dünyanın pek çok ülkesinden doktorun takip ettiği ‘Yağ transferi ve yağ dokusundan kök hücre hazırlanması’ konulu uluslararası seminere ilgi oldukça büyüktü. Birçok ülkeden katılımın olduğu seminere Türkiye’den Dr. Bülent Cihantimur ve Dr. Selçuk Aytaç katıldı. Doktorlar kadar estetik sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip edenler için çok önemli gelişmelerin ele alındığı seminerden ilginç notları sizlerle paylaşmadan önce ayaküstü konuşma imkânı bulduğumuz Prof. Illouz ile sohbetimizden başlayalım.

 

ımg_0007

Dünyada ‘Liposuction’ın babası olarak tanınıyorsunuz. Bu yöntem sayesinde estetik sektöründe de bir çığır açtınız. Peki, siz bu yöntemi kaç yılında ve nasıl keşfettiniz?
Babası değil de aşığına kavuşan sevgili demek daha doğru olur sanırım. Çünkü benim için liposuction’u bulmak bir aşk hikâyesi gibi… Fransa’da oyunculuk yapan çok güzel bir kız arkadaşım vardı. Özel bir davete gitmek istediğimizde evde hep bir kriz yaşanırdı. Çünkü kız arkadaşım sırt dekoltesi olan bir elbise giymek istiyordu fakat sırtında lipoma dediğimiz yani bir yağ şişliği oluşmuştu. Bu yüzden giyemiyordu. Bir gün bana, “Bunu yok edebilir misin?” dedi. “Evet, ama sırtını keseceğim, skara (yara izi) bırakmadan kesemem” dedim. O da bana, “Yara izi olacaksa istemiyorum” dedi. Ama bunu derken sanki “Git bir şey bul!” der gibiydi (gülüyor). Sonra düşünmeye başladım “Nasıl yara izi bırakmadan yağı çıkarabilirim”. 1977 yılında da liposuction’ı geliştirdim. 1983’te de ilk yağ enjeksiyonunu yaptım. Böylece iz bırakmadan sorunların üstesinden gelmeyi bulmuş oldum.

 

Bu yöntemi kaç kişiye uyguladınız peki?
Bugüne kadar sadece ben 50 bin hastaya uyguladım. Dünyada her yıl 4 milyon kişi bu uygulamayı yaptırıyor. Bunun 2 milyonu Amerika’da, diğer 2 milyonu ise başka ülkelerde uygulanıyor.

 

ÖNEMLİ OLAN SAĞLIKLI BESLENMEK

 

Peki, bu uygulamayı yaptıranlar için bir sınırlama var mı? Yoksa sadece birkaç kez uygulanabilir gibi bir sınırlama koyuluyor mu?
Bir sınırlaması yok. Fakat bu yöntemi bir çözüm olarak görmemeniz gerekiyor. ‘Liposuction, obezitenin bir tedavisi değil’ bunu unutmamak gerekli. Sadece yardımcı olabilir ya da alternatif olarak düşünülebilir ama şişmanlığın çözümü değildir. Küçük bölgesel problemleri olanlar için süper bir buluş. Fakat kilo problemleri yaşayanlar için en doğru çözüm; sağlıklı beslenip, kilo vermek…

 

Liposuction uygulamasını yaptığınız kişiler arasında önemli isimler de oldu mu? Hasta mahremiyetine saygımız sonsuz ama birkaç isim alabilirsek çok mutlu oluruz.
Tabii ki önemli kişiler oldu ama sizin de dediğiniz gibi isimlerini söylemem doğru olmayacaktır. Fakat işleri, statüleri hakkında bilgi verebilirim. Aralarında diplomat da prenses de kral da var.

 

TÜRK KADINLARI ÇOK GÜZEL

 

Hangi ülkelerde yağlanma oranı daha fazla?
Latin Amerika ülkelerinde genellikle yağlar poponun etrafında toplanıyor. Kuzey’e doğru gittikçe yağlar da daha yukarıya doğru gidiyor yani daha çok karın kısmında toplanırken Asya’da ise kol bölgesinde yağlanma daha fazla oluyor. Genel anlamda dağılımı bu şekilde sıralayabiliriz. Çünkü yağlanmayı artıran etkenlerin yaşam tarzına ve genetik yatkınlıklara göre kişiden kişiye de değiştiği bir gerçek.

 

Türk kadınının vücut yapısını nasıl buldunuz?
Türk kadınlarını çok güzel buluyorum. Oldukça orantılı vücut hatlarına sahipler.

 

ÇOK ÇILGIN BİR ADAMIM

Sizce kadınlar yakışıklı olduğunuz için mi yoksa işiniz için mi sizinle ilgileniyor?
Hepsi bir arada olduğu için (gülüyor). Ama daha çok çılgın bir adam olduğum için kadınlar benimle ilgileniyorlar.

 

İşinizin güzel yanları olduğu gibi çok yorucu olduğu da bir gerçek. Hiç “Keşke doktor olmasaydım” deyip pişmanlık duydunuz mu?
Evet, haklısınız bazen çok yoruluyoruz ama işimi çok seviyorum ve çok mutluyum çünkü kadınları mutlu ediyorum.

 

DENEYİMLER PAYLAŞILDI

Seminere katılan her biri birbirinden deneyimli doktorlar estetik alanında yaşanan gelişmeleri etkinliğe katılan diğer doktorlarla paylaştı. Yağ transferi ve yağ dokusundan kök hücre hazırlanmasının estetik alanında kullanıldığı bölge ve yöntemlere göre doktorlar kendi konularını paylaşmak üzere kürsüdeki yerini aldı. Konuşmacılar yöntemleri anlattı biz de notlar aldık.
*Estetik alanında yaşanan gelişmeleri anlatmak üzere Dr. Bülent Cihantimur da söz aldı. Cihantimur alt bacak deformitelerinin düzeltilmesiyle ilgili engin bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

 

– Brezilya’dan Dr. Luiz Haroldo Pereira, karın germe ve yağ transferinin birlikte kullanılmasıyla yapılan total vücut şekillendirmesinden bahsetti.
– Yunanistan’dan Dr. Aris Sterodimas, yağ dokusundan kök hücre hazırlamanın teknikleri ve trikleri ile hücreden zenginleştirilmiş yağ transferini anlattı.
– Yine Brezilya’dan etkinliğe katılan Dr. Beatriz Nicaretta da yağ transferiyle meme estetiği konusuna değindi.
– Dr. Selçuk Aytaç ise erkek ve kadınlarda liposculpture operasyonuna uygun adayları belirlerken izlenen yol hakkında bilgi verdi.

 

http://www.aksam.com.tr/ekler/cumartesi/dunyayi-mutlu-eden-adam-turkiyedeydi/haber-279148

  • chat Doktora Soru Sor
    --> -->