home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Botoks Hakkında Herşey

02 Mar

Botoks laboratuvar ortamında üretilen botulinum bakterisine verilen bir isimdir. İlk olarak üretici firma botoks ismini kullandığı ve ürün bir jenerik marka haline geldiği için hepimiz bu medikal işlemi botoks ismiyle kullanıyoruz.
 
Botoks Hakkında Herşey
 
Bugüne kadar botoks için pek çok şehir efsanesi oluşturulmuş, yılan zehri gibi aslı olmayan hurafeler yapılmıştır. Botulinum toksin ilk olarak migren tedavisini önlemek amacıyla kullanılmış ve hastanın alın bölgesine enjekte edilen bakterinin, mevcut kırışıklıklar üzerinde etkili olduğu anlaşılınca yüz gençleştirme uygulamalarında kullanılabileceği, tesadüfen öğrenilmiştir.
 
Bugün ameliyatsız gençleştirme uygulamaları arasında yer alan botoks ayrıca hastaların da en fazla memnun kaldıkları, derhal sonuç alabildikleri, kırışıklık tedavisinde en fazla kullanılan medikal uygulamadır. Cerrahi bir yöntem olmadığı için, kesi yapılmadan ve herhangi bir iyileşme süreci yaşamadan, pratik bir ayrıcalık sunar.
 

Botoks kullanım alanları

 
Yüz gençleştirme ve kırışıklık tedavisinde botoks:

 • İki kaş arasındaki çizgilerde
 • Yatay ve paralel ilerleyen alın çizgilerinde
 • Göz kenarlarındaki kaz ayakları dediğimiz ince çizgilerde
 • Kaş kaldırmada
 • Dudak çevresinde beliren dikey ve yatay çizgilerde
 • Çene bölgesinde beliren çizgilerde
 • Nefertiti botoks olarak geçen boyun uygulamalarında

sıklıkla kullanılır.

Terleme tedavisinde botoks:

 • Botoks terleme tedavisinde de kullanılan en yaygın ve en pratik uygulamadır

 

Kimler botoks yaptırabilir?

 
Botoks 25 yaşından sonra herkesin önleyici tedavi olarak başlayabileceği bir uygulamadır. Özellikle mimik çizgileri yer etmeden ve belirgin bir hale gelmeden botoks işleminden faydalanmak mümkün. Cildi bir kağıda benzetirsek, kağıdı buruşturup, tekrar açmaya çalıştığımızda yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmesinin son derece güç olduğunu gözlemleyebiliriz. Aynı şekilde cildimizde de henüz form kaybı yaşamadan botoksdan faydalanmak en doğru medikal tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Ayrıca oluşmuş çizgiler ve form kaybı yaşamaya başlamış yüz bölgesi için de botoks ayrıcalıklı ve anında cevap alabileceğiniz bir uygulamadır.
 
Özellikle yaz aylarında kol altı, el ve ayaklarında aşırı çalışan ter bezleri sebebiyle yoğun bir terleme durumu yaşayanların da yine imdadına botoks uygulaması koşuyor. Uygun şekilde yapılan botoks, ter bezlerindeki bu aşırı çalışma sorununu engelleyip, en başta kol altı, el ve ayaklarda oluşan bu sorunun önüne geçilmesinde kullanılan yaygın bir tedavi şeklidir.
 

Botoksun dezavantajları

 
Botoks uzman estetik cerrahlar ve medikal estetik hekimler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Anatomi bilgisi, kliniğin hijyen koşulları çok önemlidir ve botoksun soğuk zincir halkasında kliniğe ulaştırılmış olması gerekir. Bu koşulların olmadığı durumlarda normalde 6 aya kadar etkinliğini devam ettiren botoks uygulamasının süresi kısalır. Uzman tarafından yapılmamış bir botoks uygulaması, hastaya zarar verebilir ve talihsiz bir süreç yaşanabilir. Botoks doğru klinik ve doğru uzmanlarca yapıldığında son derece güvenilir ve etkili bir uygulamadır. Bu sebeple seçtiğiniz klinik ve doktorun botoks konusunda güvenilir olduğuna mutlaka dikkat etmelisiniz.

 • chat Doktora Soru Sor
  --> -->