Varis Nedir?
Varis Nedir?

Varis, bugün hemen hemen orta yaşlı herkesi etkileyen bir toplardamar hastalığıdır. Varis özellikle bacaklarda toplardamarların genişlemesi sonucunda oluşan, estetik olduğu kadar ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Uzayan ve kıvrılan toplardamar, cilt üst tabakasına yaklaşır, kılcal damarlar belirginleşir. Genellikle meslek hastalığı olarak adlandırılsa da pek çok insanının bedeninde görülebiliyor.
 

Varis neden oluşur?
Varis toplardamar hastalığı olarak, en çok hareketsiz sürekli oturan ya da sürekli ayakta duran insanlarda görülüyor. Yapılan araştırmalar, çok fazla hareket etmeden 4 saatten fazla ayakta kalanlarda varis oluşma riskinin çok yüksek olduğunu gösteriliyor. Maalesef kadınların estetik açıdan korkulu rüyası olan varis, hormonel oluşumları ve yağ oranının erkeklere nazaran daha fazla olmasından dolayı, varise daha fazla rastlanıyor. Özellikle hamilelik, sık kilo alıp verme ya da aşırı kilo, genetik yatkınlık ve sigara kullanımı varisi tetikleyen faktörlerdir.  

Varisin belirtileri
Özellikle bacaklarınızda külçe gibi bir ağrı ve huzursuzluk hissediyorsanız, mutlaka bacaklarınızı kontrol ediniz. Morarma gibi başlayan pek çok varis oluşumu, bir süre sonra damarın kendini belli etmesiyle, zaman içinde büyümesiyle ortaya çıkıyor. Daha ileri safhalarda bacaklarda kramp, şişkinlik ve kaşıntı gözlemleniyor. Kılcal damarlar iyice beliriyor ve kırmızıdan yeşile doğru renklerde varis oluşumları meydana geliyor.

Varis tedavisi
Varise neden olan sebepleri ortadan kaldırmadığınız sürece, varis tedavisinden sonuç alamıyorsunuz. Öncelikle kilo sorununuz varsa, zayıflamanız gerekiyor. Uzun süre ayakta kalmanız gereken bir işiniz varsa, mutlaka varis çorabı giymeniz ve bacaklarınızı sürekli hareket ettirmeniz öneriliyor. Çok aşırı varisiniz varsa, kanama ve bacak ülseri gibi durumlarla karşılaşmamak için bir uzman doktor tarafından kontrol edilmeniz gerekiyor. Gerektiği durumlarda estetik cerrahi tedavi yöntemlerine başvuruluyor ya da sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması için, kılcal damar tedavisine başlanıyor. Estetik International Sağlık gurubu bünyesinde, varis tedavisinde hastanın damar durumları kontrol edilerek, skleroterapi ve deri lazeri uygulamaları yapıyoruz. Skleroterapi yan etkileri olmayan ve varis tedavisinde oldukça iyi sonuçlar aldığımız, sorunlu damar içine enjekte edilen ilaçlar vasıtasıyla yapılıyor. Varis lazeri ise deri dış yüzeyinde beliren ince kılcal damarların yok edilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Varis için kullanılan ilaçlar ve çoraplar, oluşmuş varisi yok etmiyor sadece yeni oluşacak varisleri önlüyor ve sizi varis ağrısından kurtarıyor. Varisleriniz varsa bugün birçok tedavi yöntemiyle sorun ortadan kaldırılabilir fakat şunu unutmayınız, varise neden olan etkileri ortadan kaldırmadığınız sürece, varisleriniz tekrar eder. Var olan varislerinizi yok etmek ve kılcal damar tedavisine başlamak için sizleri Estetik International kliniklerimize bekliyoruz. 

Yorumlar
hasan
23.09.2013 22:50:16

Web Sitesi çok güzel olmuş

Yorum Yaz