Ayaklarınız için Doğal Maskeler Doğal Bakım

Ayaklar bütün bedenin ağırlığını taşıması yetmiyormuş gibi bir de gün boyu kapalı ayakkabıların içinde durmaya mahkûm oluyorlar. Ayaklarınız için pedikür ve ayak bakımını ihmal etmeden yaptırıyor ya da kış aylarında hiç ilgilenmiyor olabilirsiniz. Zaten aslına bakarsanız, pedikürle derinlemesine bir bakım yaptırmış olmuyorsunuz, sadece ayak tırnaklarının kenarlarında uzayan deriler alınıyor, topuk kısmına bir iki ponza uygulaması ardından oje sürümü… Ayak bakımınızı tam manasıyla yapmazsanız, zaman içinde ve özellikle kuru bir cilde sahipseniz ayak topuklarınızda ve tırnak renginizde sorunlar çıkar, kaşıntılar belirir. Nemli ve terleyen bir cilt tipiniz varsa, ayak kokusu problemleri, kolaylıkla ayak mantarı problemleri yaşarsınız.
 

Ayaklarınız için bitkilerden faydalanarak evde doğal maske uygulaması yapabilir hatta bitkilerden hazırlayacağınız karışımlarla üşüyen ayaklarınızı ısıtabilirsiniz.

İşte size ayaklarınız için uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemleri:

Ayak kokusunu gidermek için, adaçayı ve selamotu bitkisinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkiler doğal anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için, ayak kokusuna sebep olan nemli ortamları çok seven bakterileri ve mantarları yok etmenizde fayda sağlar. 2 dal adaçayını ve 1 çorba kaşığı selam otunu 2 su bardağı suda kaynatın. Ayak küvetinizin içine ılık su doldurun ve bitki suyunu küvetin içine boşaltın. 1 hafta boyunca her gün hazırladığınız su soğuyuncaya kadar bu karışımın içinde ayaklarınızı bekletin ve çok iyi kuruladıktan sonra pamuklu bir çorap giyin.
 

Ayaklarınız kaşınıyorsa, ayak küvetinizin içine yarım su bardağı elma sirkesi ekleyin ve üzerine ayaklarınızı bileğinize kadar örtecek ılık su ekleyin. 5 dakika suda tutun ve 1 hafta boyunca tekrarlayın.
 

Çok yorgunsanız ve ayaklarınızın ağrısından duramıyorsanız, onları rahatlatmanız için bir tarifimiz var. Defne, adaçayı, kekik, ya da lavantadan herhangi birisini bir tutam ayak küvetinizin içine ekleyin. 1 çorba kaşığı deniz tuzu ve ayak bileklerinizi örtecek kadar ılık su ile küveti doldurup, ayaklarınızı dinlendirin. Su iyice soğuyana kadar içinde tuttuktan sonra, ayaklarınızı çok iyi kurulayın ve pamuklu bir çorap giyin. Ayaklarınızı baş hizasından yükseğe kaldırarak bir süre dinlenin.
 

Ayaklarınıza yoğun nemlendirici maskeleri yatağa yatmadan evvel uygulayın ve pamuklu çorap giyerek sabaha kadar nemin ayaklarınıza nüfuz etmesini sağlayın.
 

Daha profesyonel bir ayak bakımına ihtiyaç duyuyorsanız, özellikle topuklarda çatlama sorunu yaşıyorsanız, sizleri Estetik International kliniklerimize bekliyoruz.