home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Anti-Aging&Wellness

Tükenmişlik sendromu nedir? Nasıl oluşur?

Yorgunluk ve bitkinlik hissi, enerji kaybı, sık sık tekrarlayan kronik soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar, sık baş ağrıları, uyku bozuklukları, gastrointestinal rahatsızlıklar ve kilo kaybı, tansiyon düşüklüğü, solunum güçlüğü ve depresyon görülebilir. Böbrek üstü hormonlarında azalma ile ortaya çıkabilen kişinin diğer hormon yapımını da etkileyen bir sendromdur. Kortizol stress hormonunda azalma ile tesbit edilir.

Tükürük testi nedir? Nasıl uygulanır?

Kişiden günde 4 tükrük örneği alınarak kişinin stres hormonlarına bakılır. Adaptasyon evresi tesbir edilir. Bir günlük tükrük testi ile kişinin yaşam şekli ve sağlığı hakkında çok çabuk bilgi sahibi olursunuz. Uykusuzluk da çok büyük önemi vardır. Kişi yıllarca uykusuzluk yaşayabilir ama bunun hormonal sebeplerden kaynaklandığını bilemiyebilir. Aynı şey depresyon hastası için de geçerlidir. Kişi depresyon şikayetlerinin hormonlarında ki azalmadan kaynaklandığını bilmemektedir.
Bu yöntem ile Amerika da binlerce hastaya alternative tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Ülkemizde çok yeni bir hastalık ve tedavisi maalesef anti-depresan yada uyku ilaçları ile tedavi edilmektedir. Kliniğimizde artık bu şikayetleri taşıyan kişilere Estetik İnternational tükrük testini yaparak yardımcı olmaktadır.

 

En çok kimlerde görülür?

 

Özellikle yoğun sahne çalışmaları olan şarkıcı, artist ve sanatçılarda daha sık görülebilir. Düzensiz uyku ve düzensiz beslenme alışkanlıkları olanlar bu durumu daha sık yaşarlar. Araştırmalar ev kadınları dahil birçok çalışanın tükenmişlik sendromu yaşayabileceğini gösteriyor.

Hangi evrelerden oluşur?

 

Tükenmişlik sendromu 3 evreden oluşmaktadır.

Birinci evrede kişi çok daha energic, aktif ve hevesli davranmaktadır, yeniliklere açık ve daha kolay adapte olur. Adaptasyon yeteneğini korumaktadır.

İkinci evrede kişi artık zorluklarla başa çıkmakta zorlanmaktadır. Kendisi hayatta karşılaştığı zorlukları tolere edemez duruma gelir. Daha sinirli ve daha sık hastalanır. Artık vücudun bağışıklık sistemi de etkilenmeye başlamıştır. Uzun süren stresli dönem sonunda kişi stres hormonu olarak bilinen Kortizol hormonunu tüketmeye başlar. Bu dönemde diğer hormonlarda artış görülebilir. Aptasyon yeteneği bozulmaya başlamıştır.

Üçüncü evrede kişi artık kendisini tamamen bitmiş tükenmiş olara ifade eder. Yorgunluk ve bitkinlik artık hayatının büyük bir bölümünde yaşantısını etkileyecek boyutlara ulaşmıştır. Hasta işini ve evliliğini kaybedecek noktaya gelebilir. Bu dönemde tıbbi yardım arayışlarına geçer.

 

(Hiç oy kullanılmamış, ilk oy kullanan sen ol!)
Loading...
Uzmana Danışın
Soru sorabilirsiniz
  • Uzmana Danışın
chat Doktora Soru Sor