home
444 77 07
dr-stet Ücretsiz Muayene Ol

Ameliyatsız Tetik Parmak Tedavisi

Estetik International Kliniklerinde Op. Dr. Bülent Cihantimur’un, 1994 senesinde henüz bir tıp öğrencisiyken geliştirdiği Tetik Parmağın Ameliyatsız tedavisini yapıyoruz. Ameliyatsız tetik parmak tedavisi hastaya en konforlu ve en etkili sonuçlar veren, kesisiz bir operasyondur. Tetik parmak rahatsızlığı tedavisi oldukça zor olan ve hastaya son derece konforsuz bir iyileşme süreci yaşatan bir hastalıktı. Tetik parmağın nedeni açıkça belli olmadığı için, teşhis ve tedavisinde farklı protokoller uygulanıyor, bazen steriod enjeksiyonu tedavisine, bazen de tetik parmak ameliyatıyla rahatsızlık ortadan kaldırılıyordu. Ameliyatsız tetik parmak tedavisi kliniklerimizde 16 senenden beri uygulanıyor ve tüm bu olumsuz süreçlerin hastalarımız tarafından yaşanmamasını, konforlu bir şekilde uygulama sonrası hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleri sağlanıyor.

 

Tetik Parmak Nedir?

 

Tetik parmak, diğer adıyla tenosinovit stenozan, kilitlenmiş parmak rahatsızlığıdır. Kilitlenen ve kasılan parmak dokusunu düzeltmek ve eski formuna sokmak diğer elinizle yapacağınız düzeltme işlemiyle mümkün olmayacaktır. Bükülü kalan parmağı düzeltmeye çalıştığınızda tıkırdama duyabilirsiniz. Özellikle sabahları uyandıktan sonra ağrılı ve kaskatı kesilerek kıvrılmış olan parmaklarda, belirgin şişkinlikler gözlemlenir. Tetik parmak rahatsızlığından bir ya da birkaç parmak etkilenebilir. En sık küçük parmak, yüzük ve başparmakta beliren tetik parmak sorunu, genellikle sağ el parmaklarında yaygın olarak gözlemlenir.

 

 

Tetik parmak rahatsızlığının açıkça kaydedilmiş, belirgin bir sebebi bulunmamaktadır.  Parmak tendonundaki iltihaplanma ve ya şişen tendon kılıfına bağlı olarak gelişen travma, hastalığı tetikleyebilir.Kaslarımızı kemiklerimize bağlayan güçlü dokulara tendon adını veriyoruz. Ön kol kaslarının uzantısı olarak devam eden tendonlar, aynı zamanda parmaklarımızın kemiklere bağlantısını sağlar. Kısaca parmaklarımızı sağlıklı bir şekilde hareket ettirmemiz, bu bahsettiğimiz tendonların hareketliliğine bağlı olarak gelişir. Tendon kılıfları ise, tünel şeklinde tendonları içine larak muhafaza eden elastik yapılardır. Normal bir harekette, tendonlarımız, tendon kılıfları içinde rahatça hareket ederken, tetik parmağı rahatsızlığı olanlarda bölgenin muhtemel şişkinliği, olması gereken ve beklenen elastikiyetin kaybolmasına ve dolayısıyla parmakların sert, tetik gibi, bükülü şekilde kalmasına neden olur.

 

Tetik Parmak rahatsızlığı en çok kimlerde görülür?

 

Tetik parmak hastalığı çoğu zaman sağlıklı insanlarda, herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkabilir. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda rastlanan tetik parmak rahatsızlığı, yapılan araştırmalar sonrasında ortalama her 100 kişiden 2’sinde yaygın olarak çıktığı gözlemlenmiştir. Özellikle avuç içlerinin çok fazla çalıştığı, tornavida ve ya avuç içiyle basılan makinelerin kullanıldığı mesleklerde yaygın olarak görülüyor. Bu tarz kullanım sırasında avuç içlerinde oluşan iltihaplanmanın tetik parmak hastalığını tetiklediği biliniyor.

 

Bazı zamanlarda ise tetik parmak rahatsızlığı romatoid artrit, amiloidoz, diyabet, karpal tünel sendromu olan ve diyalize giren kişilerde, bir başka hastalığın yan etkisi olarak beliriyor.  Bütün bu saydıklarımıza ek olarak, hiçbir rahatsızlığı ya da mesleki avuç içi deformasyonu yaşamayan insanlarda da tetik parmak hastalığına rastlanabiliyor.

 

Ameliyatsız Tetik Parmak Tedavisi

 

Tetik parmak tedavisinde her beş olgudan bir tanesi cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilme eğilimine girer. Bu tarz vakalarda kullanılacak bazı anti inflamatuar ilaçlar tedaviye destek amaçlı kullanılabilir. Atel ya da steroid tedavisi de uygulanabilir. Fakat kliniklerimize gelen hastalarımızın tamamı tüm bu sayılan iyileştirme uygulamalarını yaptıklarından fakat sonuç alamadıklarından bahsederler. Tetik parmağın Ameliyatsız tedavisi ile hastalarımıza lokal anestezi altında yapılan ve oldukça başarılı sonuçlar aldığımız bir operasyon gerçekleştiriyoruz.

Sadece parmak tabanına yapılan küçük bir kesi ve ince uçlu bir iğne yardımıyla tendon kılıfı genişletilir. Yani tendon kılıfının sıkıca kapalı olduğu tünel, serbest bırakılmaya çalışılır. Cerrahi yöntemlerde olduğu gibi hastanın eli haftalarca sarılı ve işlev dışı kalmaz sadece mikro girişin olduğu yere bir sargı yapılır ve anında sosyal hayata geçiş süreci başlar.

Doktora danışın
  • Uzmana Danışın

 

(4 oy, 3,75)
Loading...
Uzmana Danışın
Soru sorabilirsiniz
  • Uzmana Danışın
chat Doktora Soru Sor
--> -->